Fantastyka książki: Pieprzony los Kataryniarza

Antoni Kwapisz
06.09.2015

Pieprzony los Kataryniarza – polska powieść fantastyczna z nurtu politycznego cyberpunk autorstwa Rafała Ziemkiewicza, wydana w 1995. Książkę opublikowała superNOWA, zaś w 2003 nakładem Wydawnictwa MT ukazała się edycja w małym formacie z poprawkami autora.

Autor     Rafał Ziemkiewicz
Data pierwszego wydania     1995
Wydawca     superNOWA
Typ utworu     powieść fantastyczna

Treść książki
Określenie "kataryniarz" dla operatorów sieci pochodziło od sposobu obsługi interfejsu przypominającego nakręcanie katarynki

Akcja powieści rozgrywa się na początku XXI wieku w Polsce, która jest obiektem rywalizacji międzynarodowych koncernów i służb specjalnych. Tytułowy bohater, Robert, jest kataryniarzem, czyli operatorem rozległej sieci komputerowej (według autora, oficjalna nazwa to indirect controller), który łączy się z nią poprzez przystawki podłączone do rdzenia kręgowego. Wychowany w patriotycznej rodzinie, walczył kiedyś z komunizmem, pracował też dla prawicowych rządów, potem rozczarowany światem polityki przeszedł do biznesu. Robert, poruszając się w cyberprzestrzeni przypadkowo odkrywa plany dotyczące przyszłych losów Europy Środkowej, w tym Polski, a wiedza ta prowadzi go do dalszych niebezpiecznych odkryć.

Nagrody i opinie recenzentów

Książka zdobyła kilka nagród polskiego środowiska miłośników fantastyki:

    * Nagroda im. Janusza A. Zajdla za najlepszą powieść roku 1995
    * Nagroda "Sfinks'95" za najlepszą polską powieść roku 1995
    * Nagroda zielonogórskiego klubu fantastyki "Ad Astra" – "Puchar Bachusa"

W opinii Jacka Dukaja Pieprzony los Kataryniarza jest powieścią z kluczem, gdzie pojawiają się atrapy Krzaklewskiego, Szczypiorskiego, Jęczmyka. Dukaj uznał też książkę Ziemkiewicza za najlepszą polską powieść science-fiction, licząc od Arsenału Marka Oramusa z 1985.

Kinga Dunin na łamach dodatku literackiego do Życia Warszawy – Ex Libris poddała zarówno sens powieści jak i samego autora zdecydowanej krytyce, co spotkało się z ripostą Marka Oramusa w piśmie Fenix i dyskusją na temat możliwości zajmowania się przez fantastykę "poważnymi sprawami".

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.