Fantastyka książki: Proxima

Mateusz Nowak
06.09.2015

Proxima - powieść science fiction Krzysztofa Borunia i Andrzeja Trepki wydana po raz pierwszy w 1955 roku.

Jest to drugi tom kosmicznej trylogii. Treść zmieniała się częściowo, ulegając w trzecim wydaniu ("Iskry", 1987 rok) uwspółcześnieniu (labdżet, komputerowa selekcja) i wzbogaceniu o wątki tyczące ekologii i inżynierii genetycznej. Spis treści i spoiler oparte są o to właśnie wydanie.

Można zauważyć, czytając tą trylogię, że dużo współcześnie używanych przez nas urządzeń i technologii zostało w niej opisanych (przewidzianych już w 1955 roku!!!), np. "Łazik" - zdalnie sterowany robot, laparoskopowe operacje chirurgiczne, a także operacje zdalne (da Vinci) i zrobotyzowane, "Pamięć Wieczysta" czyli sieć komputerowa zawierająca wszystkie informacje - odpowiednik Internetu, laser (wynaleziony dopiero w 1963 r.), telefony komórkowe jako osobiste komunikatory, ultrasonografia ultradźwiękowa, projektory multimedialne i wiele innych...
Poprzedzający tom to: Zagubiona przyszłość a kolejny: Kosmiczni bracia.

Utrzymywanie, że tylko Ziemia jest piastunką życia, jest równie bezsensowne jak twierdzenie, że na dużym obsianym polu mógł wyróść tylko jeden jedyny kłos pszenicy. Metrodor z Chios

Wyprawa Ziemian na Astrobolidzie wyruszyła z Ziemi w 2404 roku i po 131 latach podróży (częściowo w hibernacji), dotarła do układu Proxima Centauri. Badając pełną żywych istot Temę, zamrożone miasta Urpy czy gazowe olbrzymy przeżywają wiele przygód i odkrywają ślady zaawansowanej cywilizacji technicznej istot zwanych Urpianami. Wykorzystując jej zdobycze ruszają w dalszą podróż do Alfa Centauri.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.