Saga o wiedźminie
Saga o wiedźminie to cykl książkowy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego będący kontynuacją wcześniejszych zbiorów opowiadań tego autora: Wiedźmin (lub wydanego później, ze zmienionym doborem opowiadań tomu Ostatnie życzenie) i Miecz przeznaczenia.
W skład sagi wchodzą powieści:
* Krew elfów
* Czas pogardy
* Chrzest ognia
* Wieża Jaskółki
* Pani Jeziora
Niektórzy do sagi zaliczają również dwa opowiadania: Coś się kończy, coś się zaczyna (przedstawiajace ślub Geralta i Yennefer) oraz Droga, z której się nie wraca (o historii Visenny i Korina, uznawanych za rodziców Geralta z Rivii), jednakże sam autor zastrzega, że nie zalicza się one do właściwej sagi (oba opowiadania znajdują się w tomie Coś się kończy, coś się zaczyna). Błąd ten jest dość często popełniany również dlatego, iż wydawnictwo superNOWA na okładce tego tomu stwierdza, iż opowiadania zawierają w sobie Alternatywne zakończenie sagi o wiedźminie.
Początkiem sagi było opowiadanie Wiedźmin, które ukazało się w grudniu 1986 w miesięczniku Fantastyka.
Głównym bohaterem książek jest Geralt z Rivii - tytułowy wiedźmin, mutant, zabójca potworów, mistrz miecza posługujący się magicznymi znakami wiedźmińskimi.
Saga opisuje zawiłe losy Geralta, który na mocy prawa niespodzianki powiązał się przeznaczeniem z Ciri - tajemniczym dzieckiem, Lwiątkiem z Cintry. Ich przygody, a także wielu innych napotkanych przez nich postaci, mają miejsce w czasie wielkiej inwazji Cesarstwa Nilfgaardu na Północne Królestwa (Temeria, Redania, Aedirn, Kaedwen). Poza trudnościami jakie napotyka na swojej drodze wiążąc się z czarodziejką Yennefer, Geralt bierze udział w bezwzględnej grze wywiadów wojskowych. Chcąc chronić zarówno siebie jak i swoich przyjaciół, wiedźmin stara zachować neutralność w szalejącym świecie, choć niemal każdy mu powtarza, że to niemożliwe.
Nazwa Saga o wiedźminie została nadana przez wydawcę, gdyż Sapkowski zamierzał ją nazwać Krew elfów, zaś pierwszy tom miał być pierwotnie zatytułowany Lwiątko. Jednak wszystkie części cyklu stały się tak popularne, że nazwa ta bezkrytycznie została zaadaptowana przez fanów i jest nieomylnie kojarzona z dziełami Andrzeja Sapkowskiego.