Fantastyka pisarze: Rafał A. Ziemkiewicz - o autorze

Mateusz Nowak
06.09.2015

Rafał Aleksander Ziemkiewicz (ur. 13 września 1964 w Piasecznie) – polski dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny, pisarz science-fiction i działacz fandomu.

Data i miejsce urodzenia     13 września 1964, Piaseczno, Polska
Narodowość     Polska Polska
Dziedzina sztuki     literatura
Styl     powieść fantastyczna, powieść społeczno-obyczajowa

Działalność literacka

Jako pisarz SF debiutował opowiadaniem Z palcem na spuście w tygodniku Odgłosy (lipiec 1982). W tym samym roku za Cortex cerebri zdobył nagrodę w konkursie na opowiadanie s-f organizowanym przez Naszą Księgarnię, Młodego Technika, Młodzieżową Agencję Wydawniczą i klub SFAN oraz wyróżnienie za Pilota.

Trzykrotnie nagradzany prestiżową nagrodą im. Janusza A. Zajdla: za powieści Pieprzony los Kataryniarza (1995) i Walc stulecia (1998) oraz za opowiadanie Śpiąca królewna (1996).

Dwukrotny laureat nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki, Śląkfy, jako Twórca Roku (1990 i 1998). Był współzałożycielem Grupy Literackiej TRUST, aktywnym działaczem klubu SFAN, klubu PSMF SFERA oraz Klubu Twórców. Był redaktorem naczelnym magazynu Fenix. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Dziennikarstwo i publicystyka

Karierę publicysty zaczynał jako felietonista tygodnika "Najwyższy Czas". Pracował też jako dziennikarz i publicysta m.in. w radiu Wawa i PR IV. W roku 1995 został stypendystą National Forum Foundation. Pracował w krajowym biurze kongresowym amerykańskiej Partii Republikańskiej i wydziale prasowym jej stanowych struktur w Seattle.

Związany z "Gazetą Polską" od początku jej istnienia, gdzie najpierw kierował działem cywilizacja, a następne działem publicystyki. Z redakcji odszedł w 1997 roku. Od tej pory jest niezależnym publicystą.

Był gospodarzem programu publicystycznego Radia Tok FM. Został z radia zwolniony w 2004 roku, kiedy na antenie wspomniał o swoim procesie z Adamem Michnikiem.

Jego teksty ukazywały się w "Newsweeku Polska" (lata 2003-2007), tygodniku "Wprost" (2001-2003) i "Przewodniku Katolickim". Pojedyncze publikacje ukazywały się również w "Polityce". Współpracował z TV Biznes i Radiem Vox FM, w którym prowadził poranny przegląd prasy. Od września 2006 do lutego 2007 prowadził w TVP 1 cotygodniowy program kulturalny "Ring", wchodzący w skład pasma publicystycznego Jedynki "Nie ma przebacz".

Aktualnie jego felietony publikują "Rzeczpospolita", "Gazeta Polska" (która przedrukowuje jego felietony z PR 1) i "Niezależna Gazeta Polska" oraz portal Interia.pl (od 2005-2007, z kilkumiesięczną przerwą na przełomie 2007/2008). W TVP Info prowadzi cotygodniowy program "Antysalon Ziemkiewicza" (niedziela, godz. 10:00), ma również swoją audycję w TVP Historia. W radiowej Jedynce prowadził co tydzień audycję "Rozmowy w jedynce" (w piątki, po godz. 13:00).

Laureat Nagrody Kisiela w 2001 roku.

W kwietniu 2005 został członkiem honorowym Stowarzyszenia KoLiber.


Działalność polityczna

W latach 1993 - 1994 był rzecznikiem prasowym i członkiem Unii Polityki Realnej. W roku 1995 jako stypendysta National Forum Foundation pracował w krajowym biurze kongresowym partii republikańskiej i wydziale prasowym stanowej partii republikańskiej w Seattle.


Bibliografia

Zbiory opowiadań

    * Władca szczurów (Alfa 1987, opowiadania: "Cortex cerebri", "Pilot", "Prezydent", "Łąka", "Władca szczurów", "Głosy z oddali", "Labirynt", "Hellas – III", "Notatnik I – VI")
    * Skarby stolinów (KAW 1990, wznowienie – Ancher 1993, opowiadanie – "Hrebor Cudak", mikropowieść – "Skarby stolinów", "Uwagi tłumacza")
    * Zero złudzeń (Białowieża 1991, opowiadania: "Hellas – III", "Ciśnienie", "Historia", "Człowiek w pociągu", "Zero złudzeń", "Strach", "Mięso kobiet", "Jawnogrzesznica", "Szosa na Zaleszczyki", "Notatnik VII – XIII")
    * Czerwone dywany, odmierzony krok (Nowa 1996, opowiadania: "Źródło bez wody", "Pięknie jest w dolinie", "Czerwone dywany, odmierzony krok", "Śpiąca królewna")
    * Śpiąca królewna (RTW 2001, książka na kasetach audio)
    * Cała kupa wielkich braci (Fabryka Słów 2002, opowiadania: "Żywa gotówka", "Cała kupa wielkich braci", "Pobożne życzenie", "Żadnych marzeń", "Ostatnie słowo", "Jawnogrzesznica", "Godzina przed świtem", "Koszt uzyskania")
    * Coś mocniejszego (Fabryka Słów 2006, opowiadania: "Żywa gotówka", "Akwizytor", "Cała kupa wielkich braci", "Pobożne życzenie", "Żadnych marzeń", "Coś mocniejszego", "Ostatnie słowo", "Eliksir szczęścia", "Człowiek w pociągu", "Jawnogrzesznica", "Czerwone dywany, odmierzony krok", "Pięknie jest w dolinie", "Niezły", "Pokój naszych czasów", "Godzina przed świtem", "Tańczący mnich", "Bejbiś™", "Dobra wróżka", "W południe", "Szybki montaż")

Powieści

    * Wybrańcy Bogów (Przedświt 1991, wznowienie – SuperNOWA 2000)
    * Pieprzony los Kataryniarza (Nowa 1995)
    * Walc stulecia (Nowa 1998)
    * Ciało obce (Świat Książki 2005)
    * Ognie na skałach (Fabryka Słów 2005)
    * Żywina (Świat Książki 2008)

Publicystyka

    * Zero zdziwień (Nepo 1995, felietony polityczne)
    * Viagra mać (Fabryka Słów 2002, felietony polityczne)
    * Frajerzy (Fabryka Słów 2003, felietony o fantastyce i polityczne)
    * Polactwo (Fabryka Słów 2004, książka publicystyczna) Reedycja rok 2007 z dodatkowymi poprawkami uwzględniającymi zmiany, jakie zaszły w Polsce
    * Michnikowszczyzna. Zapis choroby (Red Horse 2006, książka publicystyczna) ISBN 83-60504-16-4
    * Czas wrzeszczących staruszków (Fabryka Słów 2008, książka publicystyczna)

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie