Chyba każdemu zdarzyło się przekroczyć termin wypożyczenia książki z biblioteki. Przodują w tym uczniowie i studenci, natomiast podobne wpadki mają na swoim koncie także dojrzali czytelnicy. Wiele osób po prostu nie wie, jak długo można trzymać książkę z biblioteki. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.
Najczęstszym okresem, na jaki można wypożyczyć książkę w bibliotece (szkolnej, studenckiej, miejskiej etc.) są 2 tygodnie. Przyjmuje się, że jest to wystarczający czas na to, aby przeczytać książkę mającą 400-500 stron.
W niektórych bibliotekach okres wypożyczenia został wydłużony do 3 tygodni, co wynika z doświadczeń bibliotekarzy, wiedzących, że 2 tygodnie to dla czytelników zbyt krótko.
Specjalne warunki wypożyczania książek obowiązują natomiast w bibliotekach akademickich, gdzie nie jest niczym dziwnym nawet miesięczny okres wypożyczenia.
Każdy odpowiedzialny i po prostu uczciwy czytelnik powinien myśleć o innych osobach, które także są zainteresowane wypożyczeniem danej książki. Wyobraź sobie, że to Ty koniecznie chcesz czy musisz przeczytać jakąś pozycję, natomiast inna osoba ją wypożyczyła i ani myśli oddać w sensownym terminie.
Stąd jeśli wiesz, że nie zdążysz przeczytać wypożyczonej książki, to po prostu zadzwoń lub przyjdź do biblioteki i poproś o wydłużenie terminu.
Osoby, które ostentacyjnie przeciągają okres wypożyczenia, nie informują bibliotekarza o chęci przedłużenia i zjawiają się w bibliotece dopiero po otrzymaniu monitu, muszą się liczyć z karą finansową. Stawki są bardzo różne i najczęściej wynoszą od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych za każdy dzień opóźnienia.