Książka zamiast smartfonu. W tych sytuacjach sięgaj po literaturę

Marek Szydełko
21.04.2023

Smartfon to jeden z najważniejszych wynalazków XXI wieku i jednocześnie nasze przekleństwo. Telefon z dostępem do Internetu jest wyjątkowo skutecznym złodziejem czasu. Większość z nas może się otwarcie przyznać do uzależnienia od smartfonu, czego efektem jest m.in. wyraźny spadek czytelnictwa. Chcesz podjąć próbę smartfonowego detoksu? Zastąp telefon książką, czemu sprzyja wiele codziennych sytuacji. Kilka z nich omawiamy w naszym poradniku.

W podróży

Jadąc pociągiem, lecąc samolotem czy płynąc statkiem – każda podróż jest dobra, aby sięgnąć po lekturę. Jeśli obecnie trwonisz czas przeglądając media społecznościowe na smartfonie, to następnym razem koniecznie spakuj do bagażu książkę. Czy wiesz, że przeciętnie wystarczy około 5-6 godzin czytania non stop, aby „połknąć” jedną książkę? To wcale nie tak długo, prawda?

W korku

Bardzo fajnym pomysłem jest wożenie książki w samochodzie. Mając ją pod ręką możesz do niej sięgać w korku, który ciągnie się przez wiele kilometrów i wiadomo, że w najbliższym czasie nie będzie wykonywać żadnych manewrów.

W komunikacji miejskiej

Podróżujesz komunikacją miejską do pracy czy na uczelnię? Wykorzystaj ten czas na lekturę. Jeśli podróż trwa dłużej niż 15 minut, to jest to już wystarczający czas na to, aby np. przeczytać jeden rozdział. Krok po kroku i zanim się obejrzysz będziesz mieć „zaliczone” kilka książek.

W poczekalni

Poczekalnia u lekarza, w salonie fryzjerskim, kosmetycznym czy w urzędzie – to miejsca, w których zwykle się nudzimy i zabijamy czas gapiąc się w ekran smartfonu. Zamiast tego sięgnij po książkę, dzięki której odpocznie Ci głowa, a przy okazji zaangażujesz swoje szare komórki do pracy.

W wannie, w toalecie

Większość z nas idzie do wanny lub toalety ze smartfonem. Też tak robisz? W takim razie zmień ten nawyk na inny i zabieraj ze sobą książkę. Dla ułatwienia wybierz jedną lekturę i trzymaj ją po prostu w łazience.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie