Powieści Johna Grishama: od których pozycji warto zacząć?

Marek Szydełko
17.08.2020

John Grisham jest jednym z najpopularniejszych autorów na świecie. Specjalizuje się w thrillerach sądowych, ale nie stroni też od tematów ekonomicznych i politycznych. Książki Grishama sprzedały się w setkach milionów egzemplarzy, co najlepiej świadczy o potencjale autora. Jeśli dopiero zabierasz się za dorobek Grishama, to możesz mieć problem z wyselekcjonowaniem najlepszych pozycji na początek – w końcu amerykański pisarz ma na koncie kilkadziesiąt książek. Wybraliśmy więc dla Ciebie te powieści, od których warto zacząć przygodę z beletrystyką Johna Grishama.

Raport Pelikana

Prawdopodobnie kojarzysz ten film lub przynajmniej jego tytuł. Hitowy obraz powstał na motywach powieści Grishama o tym samym tytule. Książka opowiada losy studentki, która całkowitym przypadkiem znajduje się w samym centrum wielkiego spisku. Nie musimy wyjaśniać, że jej życie jest zagrożone, a kolejne strony powieści dosłownie się połyka.

Czas zabijania

Pierwsza powieść w dorobku literackim Johna Grishama i od razu ogromny sukces. Właściwie można napisać, że ta książką na całe lata zdefiniowała styl autora oraz zagwarantowała mu międzynarodową sławę. W tej powieści mamy mnóstwo charakterystycznych dla Grishama wątków, jak podziały rasowe, niesprawiedliwość społeczna, bunt przeciwko opresyjnemu systemowi. Czyta się doskonale.

Firma

Tej powieści oczywiście nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu, ponieważ ją również można zaliczyć do kategorii największych dokonań literackich w dorobku Grishama. Oczywiście powstał głośny film na jej motywach z Michaelem Douglasem w roli głównej. Nie zdradzimy fabuły, ale napiszemy, że jest tutaj wszystko, za co można kochać prozę Grishama: wartka akcja, mroczny klimat i bardzo wyraziste postaci.

Klient

Nie ma zaskoczenia: ta książka również była podstawą do stworzenia filmu o takim samym tytule, z Tommy Lee Jonese’m i Susan Sarandon. Powieść opowiada historię chłopca, który był świadkiem zbrodni i przez to znalazł się na celowniku mafii. Pomóc może mu tylko młoda prawniczka, która oczywiście staje na wysokości zadania. Koniecznie trzeba przeczytać!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.