Gwiazdy, które śpiewały o Polsce. Najsłynniejsze przykłady

Antoni Kwapisz
14.04.2020

Polska, szczególnie w latach 80. XX wieku, bywała tematem wielu dzieł literackich i filmowych. Po nasz narodowy motyw chętnie sięgali również muzycy, którzy m.in. buntowali się przeciwko upadającemu ustrojowi komunistycznemu czy wychwalali bohaterstwo ludzi „Solidarności”. Dziś niewielu o tym pamięta, dlatego warto przypomnieć te najsłynniejsze przypadki, w których światowe gwiazdy muzyki śpiewały o Polsce. Zebraliśmy je w naszym rankingu.

U2 i „New Year’s Day”

Był tok 1983. Irlandzka grupa U2 wydaje swój trzeci album pod tytułem „War”, na którym znalazła się właśnie ta piosenka. Wokalista U2, Bono, w wywiadach za każdym razem podkreślał, że dedykuje ją Polsce oraz „Solidarności”. Powodem był oczywiście mroczny czas stanu wojennego. Ciekawostką jest natomiast fakt, że pierwotnie piosenka ta powstała z myślą o żonie Bono.

David Bowie i „Warszawa”

W roku 1976 słynny wokalista przez kilka godzin był w Warszawie, korzystając z postoju w drodze do Moskwy. Przespacerował się ulicami naszej stolicy, kupił kilka płyt winylowych, a wśród nich znalazł się krążek z muzyką zespołu Śląsk. Bowie był nią do tego stopnia zafascynowany, że stworzył utwór „Warszawa”, częściowo muzycznie oparty na kompozycji „Helokanie” ze wspomnianego winylu. W roku 1977 piosenka ta ukazała się na płycie Davida Bowie zatytułowanej „Low”.

Joy Division i „Warsaw”

Dziś nieco już zapomniany, ale nadal mający swoich wiernych fanów zespół Iana Curtisa pierwotnie miał nazywać się właśnie „Warsaw”, co było efektem fascynacji piosenką Davida Bowie. Muzycy chcieli także, aby ich pierwszy album był zatytułowany „Warsaw”. Ostatecznie nic z tego nie wyszło i zespół występował już wyłącznie pod nazwą Joy Division, a materiał z pierwszej płyty został zniszczony. Udało się go jednak odnaleźć i wydać w roku 1994. Wtedy też świat poznał piosenkę „Warsaw”, opowiadającą o zbrodniarzu wojennym Rudolfie Hessie. 

Sabaton i „Uprising”

Najsłynniejszy dziś szwedzki zespół metalowy w swoich kompozycjach wielokrotnie odwoływał się do Polski, a dokładnie do bohaterstwa Powstańców Warszawskich. O ich losach opowiada między innymi utwór „Uprising”, który znalazł się na albumie „Coat of Arms” wydanym w 2010 roku. Grupa regularnie koncertuje w naszym kraju.

Artykuł powstał przy współpracy RelaxSan

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.