Wybitni polscy pianiści, którzy zrobili światowe kariery

Mateusz Nowak
01.10.2018

Fryderyk Chopin, choć niektórzy wciąż myślą, że był Francuzem, do dziś jest symbolem polskiej muzyki klasycznej. To się jednak powoli zmienia, ponieważ od lat świat zachwyca się talentem kolejnych wykonawców znad Wisły. Kilkoro z nich zrobiło oszałamiające kariery i dziś jest zaliczanych do grona absolutnych gwiazd fortepianu. Oto najwybitniejsi współcześni polscy pianiści.

Ewa Pobłocka

Wypada dać pierwszeństwo kobiecie, dlatego nasze zestawienie otwiera właśnie Ewa Pobłocka. Ta wybitna pianistka zrobiła ogromną karierę na świecie, koncertowała od Azji po Stany Zjednoczone, była również solistką słynnej London Symphony Orchestra, Orkiestry Filharmonii Narodowej czy Sinfonia Varsovia. W 1990 roku miała zaszczyt po raz pierwszy zagrać „Koncert fortepianowy” Panufnika w Polsce, który otworzył Warszawską Jesień.

Krystian Zimmerman

Bezapelacyjnie jest to jedno z najbardziej znanych nazwisk w świecie muzyki klasycznej. Zimmerman pierwszy oszałamiający sukces odniósł już w wieku 17 lat, kiedy to wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ludwiga van Beethovena w Hradcu Kralove. Jako dziewiętnastolatek zwyciężył natomiast w prestiżowym Konkursu Chopinowskim. Te wiktorie otworzyły przed nim drzwi do międzynarodowej kariery.

Krystian Zimmerman koncertował (i wciąż koncertuje) na całym świecie. O jego występy zabiegają najwybitniejsze sceny, a płyty polskiego artysty wydaje prestiżowa Deutsche Grammophon. Zimmerman słynie też z niepokornego charakteru – między innymi konsekwentnie odmawia koncertowania w Rosji oraz w USA, z uwagi na swoje poglądy polityczne.

Rafał Blechacz

„Złote dziecko” polskiej muzyki klasycznej to dziś dojrzały mężczyzna, który po wygranej w Konkursie Chopinowskim w 2005 roku zrobił karierę na miarę swojego talentu. Blechacz koncertuje w Rosji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Obecnie jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym polskim pianistą. Zbiera znakomite recenzje, nagrywa płyty w Deutsche Grammophon i jest godnym ambasadorem naszej kultury.

Jan Lisiecki

Jego nazwisko nie jest jeszcze powszechnie kojarzone nad Wisłą, ale koneserzy muzyki klasycznej wróżą mu wielką karierę. Urodzony w Kanadzie pianista ma wybitny talent, o czym świadczy fakt, że swoją pierwszą płytę z koncertami Chopina wydał już jako piętnastolatek. Jest laureatem nagrody dla młodych muzyków imienia Leonarda Bernsteina. Choć występuje jako Kanadyjczyk, to ma silne związki z ojczyzną swoich rodziców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.