5 powodów, dla których każda firma powinna mieć swój portal tematyczny

Maciej Piwowski
05.09.2015

Reklama internetowa rośnie i powoli, ale systematycznie dogania pod względem wydatków formy tradycyjne. Powód jest prosty – pozwala na dotarcie do ogromnej grupy odbiorców za ułamek ceny, jaką trzeba przeznaczyć na promocję np. w telewizji. Pytanie jednak, czy Twojej firmie zależy na reklamowaniu się wśród „wszystkich”? Jeśli sprzedajesz specjalistyczne oprogramowanie, niekoniecznie znajdziesz grupę docelową na portalu sportowym czy muzycznym. Celowość reklamy – to najważniejsze wyzwanie stojące przed Twoją strategią marketingową. Każda firma, której zależy na wysokiej trafności przekazu reklamowego, powinna zainwestować w budowę własnego portalu tematycznego. Mamy 5 argumentów potwierdzających tę tezę.

Portal tematyczny, czyli…

Wortal. To powszechnie używana nazwa portalu, który zawiera wyłącznie treści z jednej tematyki. Portale ogólne to kolosy, na których trudno jest się reklamować z myślą o konkretnej grupie docelowej. Wortal natomiast skupia społeczność ludzi autentycznie zainteresowanych naszą branżą. Przykładowo: jeśli ktoś szuka informacji na temat odnawialnych źródeł energii, z pewnością więcej czasu spędzi na lekturze wortalu o OZE niż portalu poświęconego ogólnie budownictwu. Ta zasada działa zawsze i w każdej materii.

Pora na konkretne korzyści, jakie płyną dla firmy inwestującej w posiadanie własnego portalu tematycznego, czyli właśnie wortalu:

  1. Docierasz do ludzi naprawdę zainteresowanych Twoją branżą – to podstawowa funkcja marketingowa wortalu. Działa on identycznie jak słynny lejek sprzedaży – filtruje ogół klientów w poszukiwaniu osób, które z dużo większym prawdopodobieństwem będą chciały wydać pieniądze na Twój produkt. Ktoś, kto przypadkowo trafia na treść na temat np. żarówek samochodowych (np. poprzez link umieszczony na portalu ogólnotematycznym), może i go z nudów przeczyta, ale czy faktycznie kupi te żarówki, skoro stare jeszcze działają? Wortal działa inaczej. Trafią na niego osoby, w których autach żarówka właśnie się przepaliła, a w Internecie szukają porad na temat wyboru nowych produktów. Przeczytają Twój poradnik, a następnie kupią żarówki, które im polecasz. Proste.

  2. Budujesz świadomość swojej marki – skoro ludzie interesujący się Twoją branżą trafiają na przygotowany przez Ciebie wortal, muszą otrzymać satysfakcjonującą ich treść. Jeśli uda Ci się ich zatrzymać, dostarczyć ciekawe artykuły rozwiązujące ich problemy, masz dużą szansę, a wręcz pewność, że będą odwiedzać Twój portal tematyczny regularnie. W ten sposób zaczniesz budować świadomość marki, której nazwa przewija się w artykułach. Wszystko zgodnie ze starą, sprawdzoną zasadą, że lubimy tylko te piosenki, które znamy.

  3. Występujesz w roli eksperta – wiesz dlaczego nadal wiele osób lubi dokonywać zakupów w sklepach stacjonarnych? Ponieważ liczą na fachową poradę. Pan stojący za ladą i sprzedający np. anteny satelitarne, ma nam pomóc w dokonaniu wyboru. Wierzymy, że jest ekspertem (nawet jeśli faktycznie jest inaczej). Mając swój portal tematyczny stajesz się właśnie takim panem zza lady. Twoi czytelnicy będą Ci ufać, ponieważ dostarczasz im wartościowych porad, rozwiewasz wątpliwości i uczysz ich. Od takiej osoby, która dzieli się swoją wiedzą i popiera ją głęboką znajomością tematu, dużo chętniej się kupuje.

  4. Szerzej opisujesz swój produkt – to bardzo cenna funkcjonalność wortalu. Klient, który trafia na Twój produkt w sieci niemal na pewno przed podjęciem decyzji o zakupie będzie szukać informacji o nim w Internecie. Szczególnie ważne będą dla niego opinie innych. Napisz artykuł o problemie, który Twój produkt rozwiązuje, pokaż w czym jest mocny, dlaczego warto go kupić. Masz na to sporo miejsca, ponieważ decyzja zakupowa w polskich realiach rzadko kiedy jest spontaniczna. Daj swoim klientom okazję do zanalizowania celowości zakupu. W ogromnym stopniu zwiększasz swoje szanse na sprzedaż.

  5. Pozycjonujesz się w wyszukiwarce – ciągłe zmiany w tzw. algorytmie wyszukiwania sprawiły ostatecznie, że najlepszym sposobem poprawiania pozycji swojej strony www jest dostarczanie wartościowej treści. Nie musi ona być umieszczana akurat na stronie docelowej, ale gdziekolwiek, gdzie tylko masz możliwość odesłania czytelników do swojej macierzystej witryny. Wortal jest doskonałym miejscem do tworzenia zaplecza treściowego wysokiej jakości. Sam z czasem zauważysz, że większość klientów trafia na Twój produkt właśnie za pośrednictwem portalu tematycznego.

Jak zbudować portal tematyczny dla swojej firmy?

Masz kilka możliwości. Jeśli dysponujesz czasem lub ludźmi, samodzielnie przygotuj treści, które następnie umieścisz na gotowym szablonie wortalu. Są firmy, które resztę zrobią za Ciebie za darmo – wymagają jedynie udziałów w sprzedaży powierzchni reklamowej.

Jeśli natomiast chcesz dodatkowo na swoim portalu tematycznym zarabiać, poszukaj oferty zbudowania wortalu dedykowanego dla Ciebie, od podstaw. Koszt jest bardzo różny i zależy w dużej mierze od oczekiwanych funkcjonalności i tego, czy sam dostarczasz teksty. Cena jest także uzależniona od skali udziałów w sprzedaży powierzchni reklamowej i zysków z prowadzenia portalu tematycznego.

Generalna zasada jest jednak taka – przy minimalnym (lub zerowym) wkładzie finansowym, masz szansę znacznie zwiększyć swój zasięg w Internecie. Jak sądzisz, warto?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.