Nawozy są niezbędnym elementem produkcji rolnej. Dotyczy to w szczególności nawozów mineralnych (sztucznych), które pozwalają bardzo szybko uzupełnić niedobory makro- i mikroelementów w glebie i tym samym zaspokoić potrzeby żywieniowe roślin. Spośród wielu rodzajów nawozów można wyróżnić te zupełnie podstawowe, dostarczające składników pełniących kluczową funkcję w procesie rozwoju roślin. O najważniejszych rodzajach nawozów rolniczych i ich funkcjach przeczytasz w naszym artykule.
Są to zdecydowanie najobficiej wykorzystywane nawozy w rolnictwie, bez których nie można sobie nawet wyobrazić współczesnej produkcji rolnej – a już na pewno nie na takim poziomie, jakiego oczekują koncerny spożywcze.
Nawozy azotowe, co oczywiste, dostarczają roślinom azotu, a więc podstawowego składnika budulcowego odpowiedzialnego za wzrost roślin, produkcję liści oraz białka. Tym samym nawozy z wysoką zawartością azotu są fundamentem procesu zwiększania plonowania.
Przykładami nawozów azotowych mogą być przede wszystkim: mocznik, saletra amonowa oraz azotan amonu.
Drugą największą grupą nawozów rolniczych są te zawierające fosfor, czyli również niezwykle ważny makroelement, który bierze udział w procesie rozwoju systemu korzeniowego, kwitnienia, a także owocowania. Nawozy fosforowe wykorzystuje się nie tylko na potrzeby produkcji zbóż, ale też m.in. drzew i krzewów owocowych.
Przykładami nawozów fosforowych są m.in. fosforany naturalne oraz przede wszystkim superfosfat.
Nawozy potasowe stosuje się w celu zapewnienia roślinom odporności na stresy oraz wyregulowania procesów wodnych. Stanowią one standardowy składnik uprawy, zwłaszcza na glebach, na których występują niedobory tego składnika. Ponieważ większość roślin zgłasza zwiększone zapotrzebowanie na potas na początku okresu wegetacji, to nawozy potasowe stosuje się głównie wczesną wiosną.
Przykładami nawozów potasowych są chlorek potasu czy też siarczan potasu.
Jeśli analiza gleby wykazała zwiększone niedobory mikroelementów, a dana roślina zgłasza na nie wysokie zapotrzebowanie, wówczas stosuje się nawozy dostarczające takich pierwiastków, jak żelazo, miedź, bor, cynk czy mangan.
Do kategorii nawozów mikroelementowych zaliczymy chociażby chelaty mikroelementowe czy też siarczan miedzi.
Są to nawozy wieloskładnikowe, w tym przypadku zawierające kombinację azotu, fosforu oraz potasu (tzw. nawozy NPK) w odpowiednich proporcjach. Stosuje się je na glebach, na których występują umiarkowane niedobory wszystkich wymienionych makroelementów. Są ekonomicznym i wygodnym wyborem rolnika.
Poza powyższą listą umieścimy nawozy organiczne, czyli te zupełnie naturalne, nadal masowo wykorzystywane w rolnictwie, co ma na celu przede wszystkim poprawę struktury gleby oraz ograniczenie użycia nawozów mineralnych. Do tej grupy zaliczymy przede wszystkim obornik, kompost oraz nawozy z odpadów roślinnych.