Znaczenie odkrycia radu

Jerzy Biernacki
06.09.2015

Odkrycie radioaktywności wyznacza kapitalny zwrot w rozwoju nie tylko myślenia naukowego, ale również cywilizacji. Materia, którą dotychczas uznawano za niezmienną, okazała się przemijająca i zmienna. Nie tylko ludzie rodzą się i starzeją, wszechświat poddaje się również prawu przemijającego czasu. Proces zmniejszania się radioaktywności jest uniwersalnym zegarem. Zmierzenie wieku wszechświata, systemu słonecznego, pojawienia się życia na Ziemi stało się możliwe. Atom w wyniku odkrycia radioaktywności nie jest tylko źródłem niewyczerpanej energii, ale podważa również tradycyjną wizję świata, materii i czasu. To odkrycie o fundamentalnym znaczeniu zapewnia większości nauk rozwój trwający już ponad 100 lat. Medycyna, chemia, fizyka były dziedzinami, które jako pierwsze wykorzystały odkrycie radioaktywności, wkrótce dołączyły do nich geofizyka, astrofizyka i inne dziedziny nauki i przemysłu. Źródła radioaktywne są podstawą biologii cząsteczkowej oraz rewolucji biologicznej połowy XX wieku, radiobiologia wyjaśniła kinetykę komórek i tkanek. Odkrycie promieniotwórczości spowodowało postęp zarówno radioterapii poprzez zastosowanie radu, a następnie sztucznych izotopów radioaktywnych jak kobalt czy iryd, oraz - postęp badań radiodiagnostycznych obrazujących i czynnościowych dzięki izotopom radioaktywnym. Wprawdzie to Becquerel odkrył promieniotwórczość, ale dopiero odkrycie radu przez Marię Skłodowską-Curie umożliwiło stworzenie nauki o promieniotwórczości, która legła u podstaw nowoczesnych poglądów na budowę materii. źródło: maria curie

Odkrycie radioaktywności wyznacza kapitalny zwrot w rozwoju nie tylko myślenia naukowego, ale również cywilizacji. Materia, którą dotychczas uznawano za niezmienną, okazała się przemijająca i zmienna. Nie tylko ludzie rodzą się i starzeją, wszechświat poddaje się również prawu przemijającego czasu. Proces zmniejszania się radioaktywności jest uniwersalnym zegarem. Zmierzenie wieku wszechświata, systemu słonecznego, pojawienia się życia na Ziemi stało się możliwe. Atom w wyniku odkrycia radioaktywności nie jest tylko źródłem niewyczerpanej energii, ale podważa również tradycyjną wizję świata, materii i czasu.

     To odkrycie o fundamentalnym znaczeniu zapewnia większości nauk rozwój trwający już ponad 100 lat. Medycyna, chemia, fizyka były dziedzinami, które jako pierwsze wykorzystały odkrycie radioaktywności, wkrótce dołączyły do nich geofizyka, astrofizyka i inne dziedziny nauki i przemysłu. Źródła radioaktywne są podstawą biologii cząsteczkowej oraz rewolucji biologicznej połowy XX wieku, radiobiologia wyjaśniła kinetykę komórek i tkanek. Odkrycie promieniotwórczości spowodowało postęp zarówno radioterapii poprzez zastosowanie radu, a następnie sztucznych izotopów radioaktywnych jak kobalt czy iryd, oraz - postęp badań radiodiagnostycznych obrazujących i czynnościowych dzięki izotopom radioaktywnym.

     Wprawdzie to Becquerel odkrył promieniotwórczość, ale dopiero odkrycie radu przez Marię Skłodowską-Curie umożliwiło stworzenie nauki o promieniotwórczości, która legła u podstaw nowoczesnych poglądów na budowę materii.

źródło: maria curie

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie