8 milionów Polaków automatycznie przystąpiło do PPK. Jest czas na wypisanie się z programu

Mariusz Siwko
05.03.2023

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być receptą na skromną jesień życia. Jest praktycznie pewne, że w przyszłości czekają nas głodowe emerytury, dlatego rząd zachęca do oszczędzania także poza ZUS. Odkładanie w PPK jest dobrowolne, jednak jeśli nie chcesz tego robić, to musisz pamiętać o złożeniu odpowiedniej deklaracji u pracodawcy.

Chcesz wypisać się z PPK? Zrób to do końca marca

1 marca automatycznie do PPK przystąpiło 8 milionów Polaków. Dotyczy to osób, które wcześniej wypisały się z programu lub nie mogły do niego przystąpić, pracują na umowie o pracę i nie ukończyły 55 lat. Do tej pory na emeryturę w PPK odkładało i wciąż odkłada ponad 2,5 miliona pracujących Polaków.

Automatyczny zapis do PPK służy zachęceniu do poważnego zastanowienia się nad tą formą gromadzeniem środków na emeryturę. Rząd zapewnia, że jest to w pełni bezpieczne, ponieważ pieniądze są prywatne i można je w każdej chwili wypłacić.

Ci, którzy nie chcą oszczędzać w PPK, muszą do końca marca złożyć deklarację u pracodawcy – w przeciwnym razie z pensji zostanie im odciągnięta pierwsza składka.

Przypomnijmy, że oszczędzanie na emeryturę w PPK nie wymaga żadnego zaangażowania. Na indywidualne konto co miesiąc trafia 2 proc. wynagrodzenia, a 1,5 proc. dokłada jeszcze pracodawca. Z kolei skarb państwa oferuje tzw. premię powitalną w wysokości 250 zł oraz premię w kwocie 240 zł za każdy rok oszczędzania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie