Pracownicze Plany Kapitałowe mają być receptą na skromną jesień życia. Jest praktycznie pewne, że w przyszłości czekają nas głodowe emerytury, dlatego rząd zachęca do oszczędzania także poza ZUS. Odkładanie w PPK jest dobrowolne, jednak jeśli nie chcesz tego robić, to musisz pamiętać o złożeniu odpowiedniej deklaracji u pracodawcy.
Chcesz wypisać się z PPK? Zrób to do końca marca
1 marca automatycznie do PPK przystąpiło 8 milionów Polaków. Dotyczy to osób, które wcześniej wypisały się z programu lub nie mogły do niego przystąpić, pracują na umowie o pracę i nie ukończyły 55 lat. Do tej pory na emeryturę w PPK odkładało i wciąż odkłada ponad 2,5 miliona pracujących Polaków.
Automatyczny zapis do PPK służy zachęceniu do poważnego zastanowienia się nad tą formą gromadzeniem środków na emeryturę. Rząd zapewnia, że jest to w pełni bezpieczne, ponieważ pieniądze są prywatne i można je w każdej chwili wypłacić.
Ci, którzy nie chcą oszczędzać w PPK, muszą do końca marca złożyć deklarację u pracodawcy – w przeciwnym razie z pensji zostanie im odciągnięta pierwsza składka.
Przypomnijmy, że oszczędzanie na emeryturę w PPK nie wymaga żadnego zaangażowania. Na indywidualne konto co miesiąc trafia 2 proc. wynagrodzenia, a 1,5 proc. dokłada jeszcze pracodawca. Z kolei skarb państwa oferuje tzw. premię powitalną w wysokości 250 zł oraz premię w kwocie 240 zł za każdy rok oszczędzania.