Austria: będą obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi

Maciej Piwowski
22.11.2021

Austria wprowadza od 22 listopada całkowity lockdown a od lutego 2022 roku szczepienia przeciwko koronawirusowi będą obowiązkowe. Polska – mimo stale rosnącej liczby zachorowań – na razie nie zamierza wprowadzać żadnych dodatkowych obostrzeń.    

Austria pierwszym krajem UE z obowiązkiem szczepień

         Lockdown w całej Austrii zacznie obowiązywać w poniedziałek 22 listopada i potrwa 10 dni, ale może zostać przedłużony do 20. Wcześniej zakaz wychodzenia z domu dla osób powyżej 12 roku życia obowiązywał tylko niezaszczepionych mieszkańców. Według władz Austrii tak drastyczne kroki są konieczne, ponieważ stale rośnie liczba przypadków koronawirusa a szpitale są przeciążone.

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg poinformował również, że od 1 lutego 2022 roku szczepienia przeciwko COVID 19 będą obowiązkowe. Austria jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, które zdecydowało się na taki krok. Aktualnie zaszczepionych jest 65 proc. mieszkańców.

W Polsce bez dodatkowych obostrzeń

         Polski rząd zapewnia, że mimo rosnącej liczby zachorowań nie będzie na razie wprowadzał żadnych dodatkowych obostrzeń, w tym ogólnonarodowego lockdownu czy obowiązkowych przepustek covidowych. W drugiej połowie listopada liczba przypadków przekroczyła 24 tysiące na dobę.

Ministerstwo Zdrowia nie zamierza jednak zamykać szkół, uczelni wyższych, restauracji czy kin. Policja i służby sanitarne mają skupić się jedynie na egzekwowaniu obowiązku noszenia maseczek w komunikacji miejskiej i sklepach. W Polsce zaszczepionych jest 52 proc. mieszkańców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.