Bezrobocie w Polsce wciąż na bardzo niskim poziomie

Mateusz Nowak
26.05.2022

Przy całej fali złych lub niepokojących informacji z polskiej gospodarki, każda dobra jest dziś na wagę złota. Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce. Ta w kwietniu 2022 roku wyniosła 5,2 proc., co oznacza spadek w porównaniu z marcem o 0,2 proc. Wynik jest pozytywnym zaskoczeniem, ponieważ nawet Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacowało bezrobocie na poziomie 5,3 proc.

Wciąż dobra sytuacja na rynku zatrudnienia

Polski rynek pracy po raz kolejny pokazuje siłę. Przypomnijmy, że odczyt stopy bezrobocia obejmuje już okres po wybuchu wojny na Ukrainie, co mogło spowodować zaciśnięcie pasa w wielu firmach i wstrzymanie zatrudnienia. Nic takiego nie nastąpiło.

Oficjalnie w Polsce bez pracy jest około 878 tys. osób. Eksperci szacują, że w większości są to osoby, które albo pracują poza systemem (na czarno), albo są i pozostaną nieaktywne zawodowo z wyboru.

Warto również zauważyć, że jeszcze niższą stopę bezrobocia w Polsce podaje wskaźnik BAEL (Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności) – to 3,1 proc.

GUS sprawdził także, ile czasu Polacy spędzają w pracy. W kwietniu było to średnio 39,6 godziny tygodniowo.

Dodajmy, że niska stopa bezrobocia w Polsce nie jest jednoznacznie dobrą informacją. W warunkach szalejącej inflacji może to być czynnik powodujący dalszą presję płacową, co w obliczu spowolnienia gospodarczego będzie oznaczać poważne kłopoty dla wielu firm.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.