Dwa nowe leki na COVID-19 zostaną dopuszczone do stosowania na europejskim rynku

Maciej Piwowski
18.11.2021

Wszystko wskazuje na to, że już nie tylko szczepionki, ale także leki będą naszą bronią przeciwko COVID-19. Komitet ds. Leków dla Ludzi Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał właśnie rekomendację dla dwóch preparatów zawierających przeciwciała monoklonalne. Chodzi o Ronapreve oraz Regkironę.

Kiedy leki zaczną być stosowane w polskich szpitalach?

Tego dokładnie nie wiadomo, natomiast decyzja Komitetu oznacza, że oba preparaty mogą być dopuszczone do stosowania w europejskiej służbie zdrowia, o ile formalnie zatwierdzi to Komisja Europejska. Ciało ekspertów przy EMA uznało, że korzyści z terapii z wykorzystaniem tych leków przewyższają ewentualne ryzyko.

Przeprowadzone badania kliniczne jednoznacznie wykazały, że podawanie obu leków pacjentom na wczesnym etapie infekcji koronawirusem znacząco zmniejsza ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu COVID-19.

Lek Ronapreve jest rekomendowany do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12. roku życia, ale tylko pod warunkiem, że masa ciała pacjenta przekracza 40 kilogramów, chory nie wymaga tlenoterapii, ale z uwagi na choroby współistniejące istnieje wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Z kolei Regkiron został zarekomendowany do użycia wyłącznie u osób dorosłych, po spełnieniu tych samym warunków, co w przypadku Ronapreve.

Lek Ronapreve jest produkowany przez amerykańską firmę Regeneron Pharmaceuticals oraz szwajcarski koncern Roche. Z kolei za opracowanie Regkironu odpowiada koreańska firma Celltrion.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.