Kiedy szczepienia przeciwko koronawirusowi dla dzieci 5-11?

Maciej Piwowski
26.10.2021

Najnowsze badania firmy Pfizer wskazują na 91 – procentową skuteczność szczepionki przeciwko koronawirusowi u dzieci w wieku 5-11 lat. Firma stara się o wprowadzanie preparatu na amerykański rynek a później także na europejski.   

Szczepionka Pfizer/BioNTech skuteczna u dzieci 5-11 lat

Z najnowszych badań klinicznych opublikowanych 22 października 2021 roku przez firmę Pfizer wynika, że szczepionka jest skuteczna w przeciwdziałaniu zakażeniu u 91 procent dzieci w wieku 5-11 lat. W testach wzięło udział 2 268 osób, którym w odstępstwie trzech tygodni podano dwie dawki szczepionki lub placebo. W grupie, która otrzymała preparat Pfizer/BioNTech zakażenie wykryto u 3 osób, w grupie placebo u 16, przy czym u zaszczepionych dzieci przebieg infekcji był łagodniejszy.

Kiedy decyzja o szczepieniu dzieci 5-11 lat

Firma Pfizer stara się w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków o dopuszczenie do użycia szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Decyzja w tej sprawie spodziewana jest w listopadzie 2021 roku i to właśnie w tym miesiącu mogłyby rozpocząć się masowe szczepienia najmłodszych Amerykanów.

Ocenę preparatu dla grupy wiekowej 5-11 lat rozpoczęła także Europejska Agencja Leków, jednak na razie nie wiadomo, kiedy można się spodziewać decyzji w tej sprawie.   Obecnie szczepienia dwudawkowym preparatem Pfizer/BioNTech są dopuszczone dla dorosłych a także dzieci powyżej 12 roku życia.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.