Komisja Europejska zatwierdza odblokowanie funduszy dla Polski

Krzysztof Jagielski
24.02.2024

Jest decyzja o uwolnieniu środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Chodzi o niebagatelną sumę 136 mld euro, w tym 60 mld euro z KPO oraz dodatkowych 76 mld euro przeznaczonych na wsparcie regionów w ramach polityki spójności.

Pomogła zmiana polityki rządu

Pozytywna ocena Komisji Europejskiej, która ma zostać formalnie ogłoszona w przyszłym tygodniu, dotyczy spełnienia przez Polskę wymogów dotyczących praworządności, w szczególności niezależności sądownictwa. Ocenę tę umożliwił plan działań przygotowany przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Oprócz rozwiązania kwestii praworządności, Polska musi nadal realizować reformy i inwestycje zgodnie z założeniami KPO, aby móc korzystać z przyznanych środków, które nie będą już dłużej blokowane.

Wkrótce mają też zostać odblokowane środki z funduszy spójności, które zostały wstrzymane z powodu wcześniejszych obaw związanych z niezależnością sądownictwa.

Decyzja o uwolnieniu funduszy regionalnych może zapaść równocześnie z decyzją o pierwszej płatności z KPO, co stanowiłoby znaczące wsparcie dla polskiego budżetu.

Przegląd wydarzeń tygodnia 19.02.-25.02.2024

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie