Kto dostanie czternastą emeryturę?

Mateusz Nowak
26.05.2022

Rząd zatwierdził pomysł wypłaty czternastej emerytury, czyli dodatkowego świadczenia emerytalnego wypłacanego polskim emerytom i rencistom. Zdaniem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej ma to być forma wsparcia dla najuboższej części naszego społeczeństwa w warunkach szalejącej inflacji. Wiemy, kiedy emeryci mogą się spodziewać wypłaty świadczenia.

Wypłata czternastek ruszy w sierpniu

MRiPS zapowiada, że proces wypłacania czternastej emerytury rozpocznie się 25 sierpnia i potrwa do 20 września. W tym celu konieczne jest dostosowanie systemów informatycznych ZUS i KRUS. Zdaniem urzędników ministerstwa przewidziano rozwiązanie, zgodnie z którym osoby do tej pory otrzymujące świadczenie emerytalne na końcu, teraz otrzymają czternastkę na samym początku jej wypłacania.

Co ważne, prawo do czternastki będą mieć także te osoby, które przejdą na emeryturę do 24 sierpnia 2022 roku.

Projekt przewiduje, że czternasta emerytura będzie wypłacana każdemu, kto dziś otrzymuje świadczenie w kwocie minimum 50 zł miesięcznie.

Czternastka będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury – na takie świadczenie mogą liczyć ci emeryci i renciści, których obecna emerytura/renta nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku otrzymywania wyższego świadczenia czternastka będzie pomniejszona o różnicę między aktualną wysokością emerytury/renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Szacuje się, że czternastą emeryturę otrzyma około 9 milionów Polaków, co będzie kosztować budżet państwa ponad 11 miliardów złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.