Marsz Niepodległości 2022 na pewno się odbędzie

Mateusz Nowak
22.10.2022

Organizatorzy Marszu Niepodległości wygrali wojnę z warszawskim ratuszem. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, dzięki czemu Marsz Niepodległości oficjalnie został uznany za wydarzenie cykliczne. Prezydent Warszawy musi zaakceptować tę decyzję i nie może zablokować marszu organizowanego przez środowiska narodowców.

Blisko roczna batalia o Marsz Niepodległości

Marsz Niepodległości organizowany 11 listopada od wielu lat budzi kontrowersje. Wszystko przez skandaliczne wydarzenia, do jakich dochodziło w trakcie niektórych edycji wydarzenia. Dlatego obecne władze Warszawy konsekwentnie starały się zablokować organizację marszu.

Ostatni spór dotyczył uznania Marszu Niepodległości za wydarzenie cykliczne. Taką decyzję w 2021 roku podjął wojewoda mazowiecki, a ratusz od razu ją zaskarżył. Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody, to stanowisko podtrzymał również Sąd Apelacyjny.

Ostatecznie sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który przyznał rację wojewodzie. Marsz Niepodległości jest wydarzeniem cyklicznym, co oznacza, że na pewno odbędą się jeszcze co najmniej trzy jego edycje. Najbliższa oczywiście 11 listopada w Warszawie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.