Nareszcie wakacje! To ostatnie miesiące na skorzystanie z bonu turystycznego

Jerzy Biernacki
24.06.2022

24 czerwca blisko 5 milionów uczniów oficjalnie rozpoczęło letnie wakacje. Te potrwają aż 68 dni. W dobie wysokiej inflacji i kryzysu gospodarczego coraz mniej rodzin może sobie pozwolić na zorganizowany wyjazd dla dziecka. Ulgą może być wciąż obowiązujący bon turystyczny, z którego nie wszyscy jeszcze skorzystali. To ostatni dzwonek!

Kiedy upływa ważność bonu turystycznego?

Bon turystyczny obowiązuje od sierpnia 2020 roku. Został wprowadzony w reakcji na zamknięcie turystyki w okresie pandemii COVID-19. Rząd w ten sposób chciał z jednej strony wspomóc branżę turystyczną, a z drugiej zachęcić Polaków do spędzania wakacji w kraju.

Bon w kwocie 500 złotych przysługuje na każde dziecko, które pobiera świadczenie z programu Rodzina 500+. Dzieci z niepełnosprawnością otrzymują dwa bony o łącznej wartości 1000 złotych.

Do tej pory z bonu wciąż nie skorzystało blisko 900 tysięcy uprawnionych do tego rodzin. Czasu jest coraz mniej, ponieważ bon można aktywować tylko do 30 września. Co ważne, rezerwację można wykorzystać w późniejszym terminie – ważne, aby opłacić ją bonem przed końcem września.

Jak skorzystać z bonu?

Bon turystyczny jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Może go wygenerować rodzic lub opiekun uprawniony do pobierania świadczenia z programu Rodzina 500+.

Wchodząc na swój profil wybieramy zakładkę „Ogólny” i po lewej stronie ekranu znajdujemy zakładkę „Bon turystyczny”. Po kliknięciu uzupełniamy dane kontaktowe, a następnie aktywujemy bon, który zostanie wygenerowany w formie dokumentu elektronicznego zawierającego 16-cyfrowy, unikalny numer.

Ten numer należy podać przedsiębiorcy, u którego chcemy zrealizować bon turystyczny – może to być np. hotel, organizator kolonii, obozu czy park rozrywki. Pełną listę podmiotów honorujących bon turystyczny można znaleźć na stronie www.bonturystyczny.gov.pl.

Przypominamy, że bon nie podlega wymianie na gotówkę. Można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania całej kwoty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.