Omikron. Nowe obostrzenia w Polsce

Maciej Piwowski
03.12.2021

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło dodatkowe obostrzenia w związku z pojawieniem się na świecie nowej odmiany koronawirusa nazwanej Omikronem. Od 1 grudnia 2021 roku obowiązują zakazy lotów do siedmiu krajów afrykańskich a także zmiany w limitach osób w przestrzeniach zamkniętych.

Zakaz lotów i 14-dniowa kwarantanna

Rząd wprowadził zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki, są to: Republika Południowej Afryki, Mozambik, Botswana, Namibia, Zimbabwe, Eswatini i Lesotho. Osoby wracające z tych krajów mają wydłużoną kwarantannę z 10 do 14 dni i nie będą mogły być z niej zwolnione po zrobieniu testu, tak jak jest to w przypadku osób przyjeżdżających z innych krajów.

Dla innych państw spoza strefy Schengen kwarantannę również przedłużono do 14 dni, ale można być z niej zwolnionym po uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego po ośmiu dniach. Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione.

Zmniejszenie limitów osób w kinach, teatrach i kościołach

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło także dodatkowe obostrzenia w kraju. Hotele, kina, teatry, kościoły czy restauracje muszą zmniejszyć limity zapełnienia z 75 do 50 procent, przy czym nie ma obowiązku sprawdzania paszportów covidowych.

W siłowniach obowiązuje zasada 1 osoby na 15 m2. a w uroczystościach rodzinnych, na przykład weselach może  brać udział nie 150 a 100 osób. Wszystkie obostrzenia będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia. 

Czym jest Omikron

Omikron jest nowym, zmutowanym wariantem koronawirusa, który po raz pierwszy został wykryty w listopadzie 2021 roku w Botswanie w Afryce. W grudniu był już w Belgii, Portugalii, Niemczech czy Holandii.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała Omikron za niebezpieczny z uwagi na liczne mutacje w białku kolca i wysoką zakaźność.  Na razie nie wiadomo, czy szczepionki są skuteczne w ochronie przed tym wariantem.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.