PGG zmniejsza limit jednorazowego zakupu węgla w sklepie internetowym

Krzysztof Jagielski
27.08.2022

Zła informacja dla osób, które planowały zakup węgla na własne potrzeby w sklepie internetowy Polskiej Grupy Górniczej. Od 22 sierpnia PGG obniżyła limit jednorazowej transakcji z 5 do 3 ton. To tylko utrudni zaopatrzenie się w opał na zimę kolejnym tysiącom gospodarstw domowych. Tymczasem sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a końca trudnej sytuacji na rynku węgla nie widać.

Skąd taka decyzja?

PGG tłumaczy, że obniżenie limitu jednorazowego zakupu z 5 do 3 ton jest spowodowane koniecznością zapewnienia dostępu do węgla wszystkim chętnym. Polska Grupa Górnicza sprzedaje własny węgiel, a tempo wydobycia jest niewystarczające nawet na potrzeby odbiorców indywidualnych.

Zainteresowanie zakupem węgla w e-sklepie PGG jest ogromne, ponieważ cena oferowana przez spółkę jest średnio o połowę niższa od tej, jaka obowiązuje w komercyjnym obrocie (czyli na prywatnych składach) – i to pomimo niedawnego wprowadzenia 20-procentowej podwyżki.

W sklepie internetowym PGG od początku roku sprzedano około 800 tys. ton węgla na rzecz gospodarstw domowych. Skorzystało z tego ponad 190 tys. klientów indywidualnych. W praktyce jest to w tej chwili jedyne powszechnie dostępne źródło tańszego węgla.

Ceny węgla na prywatnych składach już dawno przebiły granicę 3 tys. zł za tonę – normą stają się oferty na poziomie 3500-3800 zł. Dla porównania: w ubiegłym roku średni koszt zakupu tony węgla typu orzech nie przekraczał 1500 zł. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.