Pierwszy w historii przeszczep nerki od świni

Mateusz Nowak
24.03.2024

Lekarze z Massachusetts General Hospital w Bostonie przeprowadzili pierwszy na świecie przeszczep genetycznie zmodyfikowanej nerki świni pacjentowi cierpiącemu na schyłkową niewydolność nerek.

Szczegóły operacji

Operacja trwała cztery godziny i została określona jako kamień milowy w medycynie, otwierając nowe możliwości dla pacjentów oczekujących na przeszczepy narządów. 62-letni Richard „Rick” Slayman z Weymouth w Massachusetts, który w 2018 roku przeszedł nieudany przeszczep nerki i powrócił do dializ, jest pierwszą osobą, która otrzymała nerki od genetycznie zmodyfikowanego zwierzęcia i obecnie wraca do zdrowia.

To osiągnięcie stanowi znaczący postęp w dziedzinie ksenotransplantacji, która przez dziesięciolecia borykała się z problemem odrzucenia przeszczepianych tkanek przez ludzki układ odpornościowy.

Użycie genetycznie zmodyfikowanych świń, których narządy są bardziej zbliżone do ludzkich, budzi nadzieję na przyszłość w zakresie zmniejszenia niedoboru narządów przeznaczonych do transplantacji.

W samych Stanach Zjednoczonych na przeszczepy narządów, głównie nerek, czeka ponad 100 tysięcy osób, a tysiące umierają każdego roku nie doczekawszy się operacji.

Przegląd wydarzeń tygodnia 18.03.-24.03.24

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie