Przegląd tygodnia: Historyczna wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce i na Ukrainie

Jerzy Biernacki
25.02.2023

Po raz pierwszy w historii prezydent USA w ciągu jednego roku dwukrotnie odwiedził Polskę. Joe Biden przez dwa dni gościł w naszym kraju, jednak znacznie więcej mówiło się o trzymanej do samego końca w tajemnicy wizycie przywódcy Stanów Zjednoczonych w Kijowie. Za nami niezwykle emocjonujący politycznie i symbolicznie tydzień.

Tajna podróż do Kijowa

Wizyta prezydenta USA w Polsce była zaplanowana od dłuższego czasu, natomiast nikt nie spodziewał się, że Joe Biden odwiedzi również Ukrainę. Zwłaszcza, że kraj ten jest pogrążony w wojnie z Rosją, co rodziło duże zagrożenie dla bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Joe Biden pojechał do Kijowa pociągiem z Polski, po czym wrócił do naszego kraju już na oficjalną część swojej wizyty w tej części Europy.

Biden m.in. wygłosił płomienne przemówienie w Warszawie, a także wziął udział w spotkaniu tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli krajów wschodniej flanki NATO.

Podczas wizyty w Kijowie i w Warszawie prezydent USA wielokrotnie podkreślił, że Stany Zjednoczone stoją po stronie Ukrainy i nadal będą ją wspierać militarnie w konflikcie z Rosją. Biden ponownie zaznaczył, że artykuł 5. paktu NATO jest „święty” i obliguje wszystkie kraje członkowskie sojuszu do wzajemnej obrony przed agresją (w domyśle – rosyjską).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.