Przegląd tygodnia: W Polsce ma powstać „centrum HIMARS”

Mateusz Nowak
07.05.2023

Przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku w naszym kraju powstanie „centrum HIMARS” – najlepszych mobilnych wyrzutni rakiet na świecie, pokazujących swoją siłę w czasie wojny na Ukrainie.

Serwis i produkcja w Polsce?

Nie znamy szczegółów wstępnego porozumienia na linii MON-Lockheed Martin (producent HIMARS-ów), jednak istnieje prawdopodobieństwo, że w naszym kraju powstanie centrum produkcyjne i serwisowe słynnych wyrzutni rakiet, które następnie będą trafiać do europejskich krajów.

Jednocześnie minister Błaszczak poinformował, że jeszcze w 2023 roku – prawdopodobnie w perspektywie kilku tygodni – do Polski trafią zamówione 4 lata temu wyrzutnie HIMARS, które wzmocnią obronę tzw. przesmyku suwalskiego (znajdą się na wyposażeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej).

Polska negocjuje również zakup 500 dodatkowych wyrzutni HIMARS, które w większości mają zostać zamontowane na polskich Jelczach. Departament Stanu i Kongres USA wyraziły już zgodę na sprzedaż Polsce kolejnych systemów wyrzutni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie