Przegląd wydarzeń tygodnia: Muhammad Yunus zaprzysiężony na szefa tymczasowego rządu Bangladeszu

Mateusz Nowak
11.08.2024

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Muhammad Yunus, został w czwartek zaprzysiężony na stanowisko szefa tymczasowego rządu Bangladeszu. Yunus, znany na całym świecie jako pomysłodawca systemu mikropożyczek, objął stanowisko po dymisji i ucieczce premier Hasiny Wazed, która rządziła krajem przez 15 lat.

W Bangladeszu będzie spokojniej

W swoich pierwszych wypowiedziach po powrocie z Francji, Yunus zaznaczył, że jego priorytetem będzie przywrócenie porządku w kraju. „Bangladesz jest rodziną. Musimy ją zjednoczyć. (...) Ma ogromne możliwości” – oświadczył Yunus na konferencji prasowej, występując w otoczeniu liderów studenckich protestów, które przetaczają się przez kraj od czerwca.

Tymczasowy rząd, na którego czele stanął Yunus, składa się z 16 członków, w tym dwóch przedstawicieli obozu studenckiego. Ich zadaniem będzie uspokojenie sytuacji w kraju, gdzie chaos trwał nawet po dymisji Hasiny Wazed, a na ulicach Dhaki i innych miast ginęli ludzie, w tym wielu policjantów.

W wyniku eskalacji przemocy, policjanci wycofali się z komisariatów, domagając się zagwarantowania im bezpieczeństwa przed powrotem do pracy. W tym samym czasie, mieszkańcy stolicy Bangladeszu, Dhaki, organizowali się w grupy samoobrony, patrolując ulice uzbrojeni w kije i pręty. Wojsko również zaangażowało się w zapewnienie bezpieczeństwa, udostępniając numery alarmowe dla potrzebujących pomocy.

Przypomnijmy, że chaos w Bangladeszu rozpoczął się pod koniec czerwca, kiedy to wybuchły gwałtowne protesty studentów przeciwko zasadom przydzielania miejsc pracy w administracji rządowej. W starciach zginęło kilkaset osób, co doprowadziło do destabilizacji w kraju i ostatecznie do dymisji premier Hasiny Wazed.

Przegląd wydarzeń tygodnia 05.08.-11.08.2024

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie