Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe

Antoni Kwapisz
08.10.2021

Rada Polityki Pieniężnej, pierwszy raz od 9 lat, podniosła stopy procentowe z 0,1 do 0,5 procent. Oznacza to wzrost rat kredytów hipotecznych o co najmniej kilkadziesiąt złotych.

Zaskoczenie 

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy wbrew wcześniejszej deklaracji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, który jeszcze kilka tygodni temu twierdził, że do tego nie dojdzie. Ostatecznie jednak, na początku października 2021 roku, stopy procentowe wzrosły z 0,1 do 0,5 procent. Zdaniem prezesa NBP taki ruch ma nie tyle obniżyć galopującą inflację, co nie pozwolić jej utrwalić się w kolejnych miesiącach. .

Wzrosną raty kredytów   

Podniesienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych o 40 punktów spowoduje wzrost rat kredytów hipotecznych, choć niewielkich zmian muszą też spodziewać się posiadacze kredytów gotówkowych.

Największy wzrost odczują najbardziej zadłużeni. Według symulacji Expandera przy kredycie udzielonym w ostatnim czasie na 25 lat z oprocentowaniem 2,85 na kwotę miliona złotych, rata wzrośnie miesięcznie o 209 złotych, przy pół miliona o 104 złote a przy 100 tysiącach o 21 złotych.

Następne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym może zapaść decyzja o kolejnej podwyżce stóp procentowych odbędzie się 3 listopada. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.