Raty kredytów znów wzrosną. RPP ponownie podwyższyła stopy procentowe

Mariusz Siwko
07.05.2022

Koszmar kredytobiorców trwa w najlepsze. Rada Polityki Pieniężnej w czwartek, 5 maja, zdecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych. To już ósmy z rzędu wzrost kosztu pieniądza, który mocno uderzy w budżety osób i firm posiadających kredyty, zwłaszcza hipoteczne.

Podwyżka niższa, niż spodziewał się rynek

Decyzja o podwyższeniu stóp procentowych była pewna, natomiast rynek spodziewał się, że RPP wykona ruch o 100 punktów bazowych. Skończyło się na „tylko” 75 punktach, co oznacza, że referencyjna stopa procentowa wzrosła z poziomu 4,50 proc. do 5,25 proc.

RPP podwyższa stopy procentowe w najszybszym tempie w całym XXI wieku. Obecnie stopa referencyjna jest na poziomie widzianym ostatnim razem w 2008 roku. W bardzo złej sytuacji są kredytobiorcy, ponieważ stopy procentowe mają bezpośredni wpływ na wysokość miesięcznej raty. Jak wyliczyli ekonomiści, ta wzrosła od września 2021 roku już o 75 proc.

Analitycy rynku nie mają dla nas jednak dobrych informacji. Stopy procentowe będą nadal podwyższane – zapowiedział to również prezes NBP Adam Glapiński. Cykl być może zakończy się w lipcu, kiedy to stopa referencyjna ma wynieść nawet 7,50 proc.

Agresywne podwyższanie stóp procentowych jest reakcją Rady Polityki Pieniężnej na coraz gorsze odczyty inflacji. Ta, przypomnijmy, w kwietniu wzrosła do poziomu aż 12,3 proc. i po raz ostatni była równie wysoka w 1998 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.