Rekordowa inflacja w grudniu 2021r.

Antoni Kwapisz
08.01.2022

Inflacja bije kolejne rekordy i jest najwyższa od 21 lat. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkich wyliczeniach, w grudniu 2021r. wyniosła aż 8,6 proc. w skali kraju, przebijając prognozy analityków. W listopadzie wskaźnik inflacji wynosił 7,8 procent.

Inflacja najwyższa od ponad 20 lat

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu ceny wzrosły o 8,6 proc., co daje średnioroczną inflację na poziomie 5,1 proc..  Jest to poziom najwyższy od maja 2001r., kiedy wyniósł 6,9 proc.. Tym razem za tak znaczący skok odpowiada wzrost cen paliw. Według GUS-u w paliwa dla prywatnych środków transportu wzrosły rok do roku aż o 32,9 proc.. Drożeje również energia elektryczna oraz żywność – tu w ciągu miesiąca ceny wzrosły o 2,1 proc..

Według części analityków inflacja będzie jeszcze rosła i w 2022 roku osiągnie dwucyfrową wartość, co jest bardzo złą informacją dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych.

Rosną stopy procentowe  

W odpowiedzi na rekordową inflację Rada Polityki Pieniężnej we wtorek, 4 stycznia po raz kolejny podwyższyła stopy procentowe. I co ciekawe, zrobiła to, nie znając jeszcze danych Głównego Urzędu Statystycznego za grudzień. Stopy procentowe wynoszą teraz 2,25 proc. i według prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, należy spodziewać się dalszych wzrostów. 

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy po raz czwarty. W październiku 2021r. główna stawka wzrosła z rekordowo niskiej 0,1 proc. do 0,5 proc. a w listopadzie o kolejnych 0,75 procent do 1,25 procent i później o jeszcze 0,5 proc. Podniesienie stóp procentowych będzie oznaczało wyższe raty dla Polaków, którzy mają kredyt hipoteczny w złotówkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.