Robert Lewandowski bez „Złotej Piłki”

Mariusz Siwko
07.12.2021

Prawdopodobnie najlepszy polski piłkarz w historii znów nie zdobył tytułu najlepszego zawodnika roku. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w prestiżowym plebiscycie tygodnika France Football, w ramach którego przyznawana jest słynna „Złota Piłka”. Polak w glosowaniu dziennikarzy z całego świata przegrał nieznacznie z argentyńskim magikiem Lionelem Messim.

Rekordowe osiągnięcia nie pomogły

Robert Lewandowski był głównym kandydatem do zgarnięcia „Złotej Piłki”. Prawdopodobnie otrzymałby tę nagrodę już w 2020 roku, jednak wówczas francuski tygodnik, z sobie tylko znanych powodów, odwołał głosowanie (oficjalnym argumentem była pandemia koronawirusa).

Wielu ekspertów spodziewało się więc, że Polakowi zostanie zwrócone to, co zabrano mu rok temu. Zwłaszcza, że Lewandowski ma za sobą kolejny fantastyczny sezon. Między innymi został królem strzelców Bundesligi, bijąc wieloletni rekord Gerda Mullera w liczbie zdobytych bramek – strzelił ich aż 41. Od początku 2021 roku licznik goli na koncie Lewandowskiego zatrzymał się na 64 – pod tym względem jest absolutnym hegemonem.

Te osiągnięcia jednak nie wystarczyły. Polak w głosowaniu musiał uznać wyższość Lionela Messiego z PSG. W tym przypadku prawdopodobnie zadziałała magia nazwiska, ale także sukces, jaki Messi odniósł z reprezentacją Argentyny, wygrywając Copa America.  

Najlepsze miejsce polskiego piłkarza w historii

Drugie miejsce Roberta Lewandowskiego to jednocześnie największy sukces odniesiony przez Polaka w prestiżowym plebiscycie. Do tej pory na podium „Złotej Piłki” stawali Kazimierz Deyna (trzecie miejsce w 1974 roku) oraz Zbigniew Boniek (także trzeci w 1982 roku). Sam Lewandowski do tej pory najwyższą, czwartą pozycję, osiągnął w 2015 roku.

„Złota Piłka” jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem dla piłkarza na świecie. Jest przyznawana od 1956 roku. W głosowaniu biorą udział dziennikarze z blisko 200 krajów. Rekordzistą w liczbie wygranych jest Messi, który otrzymał tę nagrodę już siedmiokrotnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.