Rośnie bilans ofiar trzęsienia ziemi na Haiti

Mariusz Siwko
20.08.2021

W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło Haiti 14 sierpnia 2021r. zginęło co najmniej 2189 osób a ponad 12 tys. zostało rannych. Zaginionych jest ponad 300 osób. Straty na karaibskiej wyspie są ogromne, dlatego Europa i Stany Zjednoczone organizują pomoc humanitarną.

Tysiące Haitańczyków bez dachu nad głową

            Trzęsienie ziemi o sile 7,2 w skali Richtera spowodowało ogromne zniszczenia. Według rządowych danych 53 tys. domów nie nadaje się do zamieszkania a ponad 77 tys. budynków jest uszkodzonych. Pilnej pomocy humanitarnej potrzebuje około 650 tys. mieszkańców Haiti. Najtrudniejsza sytuacja jest w południowo- zachodniej części wyspy, gdzie wstrząsy były najsilniejsze. Zniszczone są tu domy, szkoły, szpitale i budynki użyteczności publicznej. Sytuację skomplikował cyklon Grace, który przeszedł nad Haiti tuż po trzęsieniu ziemi, powodując m.in. uszkodzenia zbiorników z wodą pitną.

Świat ruszył z pomocą

         Władze Haiti zaapelowały do społeczności międzynarodowej o pomoc. Organizacja Narodów Zjednoczonych przekazała 8 milionów dolarów a Unia Europejska 3,5 miliona. Stany Zjednoczone wysłały na wyspę lekarzy oraz strażackie grupy poszukiwawcze a Meksyk przekazał 15 ton żywności, leków i wody pitnej. Pomoc dla Haiti organizuje też Polska Akcja Humanitarna, która uruchomiła zarzutkę na rzecz ofiar.  

            To kolejne wielkie trzęsienie ziemi, które w ostatnich latach nawiedziło Haiti. W 2010r. kataklizm o podobnej sile pochłonął 316 tys. ofiar.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.