Ruszyły szczepienia przeciw COVID 19 dla dzieci 5-11

Marek Szydełko
18.12.2021

16 grudnia ruszyły w Polsce szczepienia przeciw koronawirusowi dla dzieci w wieku 5-11 lat. Według danych Ministerstwa Zdrowia w tej grupie wiekowej e-skierowania wystawiono dla ponad dwóch milionów osób.

Ponad 100 tys. zapisów

W pierwszych dniach od uruchomienia rejestracji, rodzice zapisali na szczepienie ponad 100 tys. dzieci. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia najwięcej zapisów jest w grupie 11-latków – blisko 20,5 tys., w grupie 10-latków ponad 18 tys. zgłoszeń, a wśród 9-latków – blisko 16 tys.

W dużych miastach zainteresowanie jest spore, w wielu punktach szczepień nie ma wolnych terminów na najbliższe dwa, trzy tygodnie. Gorzej sytuacja wygląda w małych miasteczkach i wsiach, gdzie zapisów jest wyraźnie mniej, przez co dostęp do szczepionki może być utrudniony.   

2 dawki w odstępie 3 tygodni

Dzieci w wieku 5-11 lat przyjmują 1/3 dawki dla dorosłych preparatu firmy Pfizer/BionTech. Jest to specjalnie przygotowana fiolka z tzw. dawką pediatryczną. Szczepionkę podaje się w dwóch dawkach, w odstępach 21 dni.  

W przypadku dzieci z poważnymi zaburzeniami odporności (leczenie onkologiczne, immunosupresyjne, dializowanych czy zakażonych wirusem HIV) Ministerstwo Zdrowia rekomenduje podanie trzeciej dawki przypominającej po upływie 28 dni od drugiego szczepienia.   

Skierowania są wystawiane automatycznie, gdy dziecko skończy 5 rok życia. O tym, czy może być zaszczepione zawsze decyduje lekarz, który musi być obecny przy kwalifikacji do podania preparatu. W grupie dzieci 5-11 preparat Comirnaty podawany jest m. in. w USA, Izraelu, Kanadzie, Chinach i Arabii Saudyjskiej. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.