Silne trzęsienie ziemi na południu Grecji

Antoni Kwapisz
31.03.2024

W piątek rano, 29 marca, południową Grecję nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które było odczuwalne także we Włoszech i Libii. Zgodnie z danymi Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC), epicentrum wstrząsu zlokalizowane było u wybrzeży półwyspu Peloponez, około 109 km na południe od Patras, miasta zamieszkanego przez ponad 150 tysięcy ludzi.

Nie ma doniesień o ofiarach

Trzęsienie ziemi miało miejsce o godzinie 8:12 czasu lokalnego (9:12 czasu polskiego), a jego hipocentrum znajdowało się na głębokości 35 km pod ziemią. Agencja EMSC otrzymała ponad 770 raportów od osób, które odczuły drgania. Oprócz Grecji, trzęsienie było odczuwalne na Malcie, w południowych Włoszech, Albanii, Macedonii Północnej, a nawet w Libii.

Eksperci uspokajają, iż wstrząs był zbyt słaby, aby wywołać tsunami, jednak mieszkańcy i turyści mogą spodziewać się wstrząsów wtórnych, szczególnie na południe od wyspy Zakynthos.

Grecja jest krajem aktywnym sejsmicznie, położonym na styku dwóch płyt tektonicznych. Najmocniejsze zarejestrowane trzęsienie ziemi w Grecji miało miejsce w 365 roku i osiągnęło magnitudę co najmniej 8,5 w skali Richtera. W nowożytnej historii, w 1956 roku wyspę Amorgos nawiedził wstrząs o magnitudzie 7,5 w skali Richtera.

Przegląd wydarzeń tygodnia 25.03.-31.03.24

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie