Turcja zgodziła się na przyjęcie Finlandii do NATO

Mateusz Nowak
01.04.2023

Finlandia stanie się kolejnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ostatnią przeszkodą było weto Turcji, ale to już nieaktualne. Parlament tego kraju jednogłośnie zgodził się na przyznanie Finlandii statusu członka NATO, co ostatecznie kończy starania Helsinek o przyjęcie do Sojuszu. Problem wciąż jest ze Szwecją.

Ankara i Budapeszt blokują szwedzkie członkostwo w NATO

Finlandia i Szwecja równolegle zaczęły ubiegać się o przyjęcie do NATO. Finlandia ma to już za sobą, natomiast akcesję Szwecji wciąż blokują dwa kraje członkowskie – Turcja oraz Węgry.

Ankara od lat pozostaje w napiętych stosunkach ze Sztokholmem, co ma związek z działalnością kurdyjskich grup na terenie Szwecji – Turcja uznaje je za organizacje terrorystyczne i chce ich delegalizacji.

Drugim hamulcowym są Węgry. Rząd Viktora Orbana zarzuca szwedzkim politykom szkalowanie wizerunku Węgier, podważanie fundamentów tamtejszej demokracji i udział w blokowaniu środków unijnych dla Budapesztu.

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego ma nadzieję, że sprawę członkostwa Szwecji uda się załatwić przed lipcowym szczytem w Wilnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.