Wiele ofiar niespotykanej fali upałów w Kanadzie

Antoni Kwapisz
06.07.2021

Kanadyjska prowincja Kolumbia Brytyjska została nawiedzona przez rekordową w historii falę upałów. Miejscami temperatura dochodziła do 50 stopni Celsjusza. Tak ekstremalne, jak na ten region, zjawisko pogodowe bezpośrednio spowodowało śmierć setek osób.

Co wywołało tak silne upały w Kanadzie?

Zdaniem synoptyków fala gorąca, która utrzymała się przez 5 dni, była spowodowana zjawiskiem tzw. kopuły lub czapy wysokiego ciśnienia. Rozlokowała się ona nie tylko nad terytorium Kolumbii Brytyjskiej, ale też kilku amerykańskich stanów, w tym Waszyngton oraz Oregon. Eksperci są przekonani, że jest to efekt działalności człowieka powodującej drastyczne zmiany klimatyczne i musimy być przygotowani na coraz więcej tego typu zjawisk.

Z powodu ogromnych upałów w samej tylko Najadzie zmarło co najmniej 486 osób, natomiast w amerykańskim stanie Oregon odnotowano 60 zgonów, które mogły mieć związek z ekstremalnymi temperaturami.

Fala upałów mocno utrudniła prowadzenie akcji szczepień przeciwko COVID-19. Lokalne władze zdecydowały się również na zamknięcie szkół. Z kolei w dotkniętych wysokimi temperaturami stanach USA odnotowano rekordowe zużycie prądu i przeciążenie sieci elektrycznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.