Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji

Mateusz Nowak
22.09.2022

Stało się o tym, przed czym od kilku dni ostrzegały m.in. amerykańskie służby wywiadowcze. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację, co oznacza, że na front wojny z Ukrainą trafią kolejne dziesiątki, a może nawet setki tysięcy żołnierzy. To tylko wydłuży konflikt, choć cały świat jest nim zmęczony i niecierpliwie czeka na jego zakończenie.

Reperkusje decyzji Putina

Ogłoszenie częściowej mobilizacji wywołało duże poruszenie w Rosji. Jest to decyzja bardzo niepopularna, stąd nawet Putin nie mógł sobie pozwolić na wzięcie w kamasze wszystkich mężczyzn zdolnych do walki.

Częściowa mobilizacja oznacza, że skoszarowanych zostanie nawet 300 tysięcy rezerwistów. Rosyjskie władze zapowiadają, że dotyczy to wyłącznie osób mających doświadczenie i pełne przygotowanie wojskowe.

Działania mobilizacyjne rozpoczęły się 21 września. Wcześniej Władimir Putin w specjalnym orędziu tłumaczył powody swojej decyzji, ponownie oskarżając Zachód o „rusofobię” i podżeganie do wojny. Zdaniem rosyjskiego przywódcy celem USA i Brukseli jest podzielenie Rosji na kilka zwaśnionych regionów.

Dodatkowo Putin zapowiedział, że rosyjskie wojsko zapewni bezpieczeństwo podczas tzw. referendów, jakie mają zostać przeprowadzone na okupowanych terenach w Donbasie i dać Rosji mandat do przyłączenia tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej – nieuznawanych przez społeczność międzynarodową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.