Zaszczep się na urlopie. Ważna zmiana od 1 lipca

Antoni Kwapisz
09.07.2021

1 lipca wszedł w życie nowy przepis, który daje możliwość przyjęcia drugiej dawki szczepionki w dowolnym punkcie w kraju. Ma to być ukłon w stronę osób, które wyjechały na urlop np. nad morze, a w tym czasie wypada im termin drugiego szczepienia.

Nie trzeba się umawiać

Zgodnie z nowymi wytycznymi wszystkie punkty szczepień muszą mieć zarezerwowane dawki wakcyn przeznaczone na tzw. szczepienia zewnętrzne. Chodzi tutaj o osoby, które nie rejestrowały się na szczepienie w danym punkcie, ale chcą przyjąć drugą dawkę preparatu np. podczas urlopu. W ten sposób nie przegapią terminu.

Aby zaszczepić się drugą dawką nie trzeba się umawiać – wystarczy przyjść do punktu, który nam pasuje i zgłosić taką chęć. Warto jednak wcześniej zarezerwować wizytę, by uniknąć czekania w kolejce. Można to zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta lub dzwoniąc na infolinię pod numer 989.

Dodatkowo w niektórych miejscowościach turystycznych uruchamiane są mobilne punkty, w których osoby niezaszczepione mogą przyjąć jednodawkowy preparat Johnson&Johnson. Z takiej możliwość skorzystają osoby wypoczywające m.in. w Dziwnowie, Pobierowie, Rewalu, Niechorzu, Kołobrzegu, Mielnie, Dąbkach, Mrzeżynie, Międzyzdrojach czy Pogorzelicy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.