Czym jest Coaching?

Marek Szydełko
03.12.2015

Obecnie mnóstwo osób stawia na rozwój osobisty. To on pozwala ciągle się kształcić, zdobywać nowe umiejętności, a przy tym później móc starać się o lepszą pracę lub założyć własną firmę. W dziedzinie rozwoju osobistego bardzo ważnym terminem jest Coaching. Tłumacząc na język polski oznacza on trenowanie.

Czym jest Coaching Poznań?

ICF mówi, że Coaching jest relację partnerską. Podczas niej coach, czyli trener, stara się wspierać swojego klienta. Celem relacji jest jak najlepsze wykorzystanie potencjału danej osoby. Dzięki temu można osiągnąć zamierzone wcześniej rezultaty. Coaching Poznań oferuje się zarówno pojedynczym jednostkom, jak i większym organizacjom oraz firmom. Trenerzy zajmują się przy tym różnymi aspektami życia danego klienta. Mogą być one związane z biznesem, pracą, zdrowiem, a nawet i relacjami interpersonalnymi. Klienci mogą jasno określić swoje cele, aby trener mógł dobrać dla nich odpowiedni cykl zajęć. Sesje mogą polegać na ćwiczeniach, rozmowach lub zadaniach praktycznych.

Jak wyglądają spotkania coachingowe?

Coaching zwykle przybiera postać regularnych spotkań. Są to całe sesje. Dany klient sam wybiera, na czym chce się na nich skupić. Trener na początku uważnie słucha swojego klienta i zadaje mu otwarte pytania. Dzięki temu dana osoba może lepiej zrozumieć pewne sytuacje, aby je później zanalizować. To pomaga w określeniu głównych celów. Następnie Coach wybiera sposób ich realizacji. Wykorzystuje przy tym swoją zdobytą wiedzę, specjalne narzędzia oraz umiejętność ich zastosowania. Każdy trener od razu zakłada, że klient jest w stanie sam wykreować dla siebie najlepsze rozwiązania. Coach mu tylko to ułatwia i pomaga w drodze do celu. Zadaniem trenera jest również rozpoznawanie przeszkód oraz ich eliminowanie. Klient jest stale motywowany i zachęcany do działania. Dzięki temu dostaje otwartą drogę do zrealizowania swojego planu.

Czy Coach jest terapeutą?

Wiele osób porównuje sesje coachingowe do wizyt u psychologów. Nie jest to jednak do końca prawda. Na sesjach psychologicznych zwykle zajmujemy się swoją przeszłością. Omawiamy sytuacje, które już się wydarzyły i wyciągamy z nich wnioski. W przypadku pracy z Coachem skupiamy się głównie na swojej przyszłości. Zastanawiamy się nad tym, co nas czeka i co nie zostało jeszcze przez nas odkryte. Analizujemy, w jakim miejscu znajdziemy się za kilka lat i czy będzie nas ono satysfakcjonować. Jeśli nie, dążymy do tego, aby to zmienić. Oczywiście takie spotkania przypominają trochę terapie psychologiczne. Zwykle odbywają się one w niewielkich gabinetach i działają na zasadzie pracy "jeden na jeden". Jednakże nie należy mylić pojęcia psychoterapii z coachingiem.

Coaching Poznań jest doskonałą opcją dla każdego, kto chce popracować nad samym sobą. Dzięki zajęciom można lepiej zapoznać się ze swoimi umiejętnościami, aby móc je później wykorzystać. Trener zawsze dostosowuje cykl i formę zajęć indywidualnie do potrzeb danego klienta. W ten sposób klient może wyciągnąć dla siebie jak najlepsze rezultaty.

http://innersource.pl/

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.