Kształtowanie polityki cenowej w firmie poprzez raporty sprzedażowe

Antoni Kwapisz
15.12.2015

Polityka cenowa w firmach handlowych to jedno z ważniejszych zadań, przed jakimi staje kadra zarządzająca. Do wyliczenia odpowiedniej marży na produkcie nie wystarczy jedynie znajomość kosztów, związanych z procesem produkcji, istotne stają się także koszty osobowe oraz wszelkie obciążenia stałe. Jednak duży wpływ na cenę produktu mają również raporty sprzedażowe, które pozwalają na realne określenie zainteresowania danym produktem na rynku.

Istota znaczenia raportów sprzedażowych

Raporty sprzedażowe generowane są w każdej firmie handlowej. Na podstawie danych pochodzących bezpośrednio od klienta oraz po uwzględnieniu danych finansowych można stworzyć raport odzwierciedlający sytuację w przedsiębiorstwie. Jak podkreśla serwis mobilneraporty.pl, raporty sprzedażowe mają ogromny wpływ na rozwój firmy "Bez stałego, mobilnego dostępu do zbiorczych informacji mówiących o najważniejszych procesach w firmie, rozwój przedsiębiorstwa stoi pod znakiem zapytania. Tymczasem tanie, nowoczesne usługi działające w chmurze, pozwalające na automatyczne, bieżące lub cykliczne generowanie raportów podsumowujących procesy, to baza wiedzy dla każdej ze stron."

Czas jest w cenie

To właśnie brak czasu sprawia, że przedsiębiorcy poszukują nowych rozwiązań, usprawniających ich pracę przy niewielkich nakładach finansowych. Raporty sprzedażowe wymagają przeprowadzenia dodatkowych analiz, co wydłuża czas niezbędny do stworzenia takiego raportu. Czynnik czasu ma szczególnie duże znaczenie w przypadku tworzenia takich raportów dla firm zewnętrznych - audytorów, banku czy dla potencjalnego kontrahenta. Wówczas ważna jest wiarygodność przedstawionych danych oraz ich aktualność - taki raport powinien uwzględniać możliwie najbardziej aktualne dane. W przypadku korzystania z rozproszonych systemów informatycznych, dedykowanych do obsługi poszczególnych działów, bardzo częstym problemem jest rozbieżność w przedstawianiu danych aktualnych, a sama aktualność danych bywa różnie pojmowana.

Mobilny dostęp 

Systemy online do raportowania generują raporty na podstawie danych pochodzących ze wszystkich systemów informatycznych, nadając im jednolitą szatę graficzną. Równie ważny jest dostęp do takich raportów. Oferowane obecnie systemy oparte są o dostęp przez stronę internetową, zatem pozwalają na generowanie raportów na dowolnym urządzeniu mobilnym. Raporty sprzedażowe generowane online pozwalają zatem na kontrolowanie własnej pracy w przypadku przedstawicieli handlowych, którzy mają dostęp do wypracowanych wyników sprzedażowych także w czasie rozmowy z klientem, natomiast kadrze zarządzającej prezentują najbardziej aktualne mierniki efektywności polityki cenowej.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.