Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu biznesplanu?

Marek Szydełko
23.11.2016

Brak szczegółowego planu działania jest najczęściej powodem do porażki w biznesie. Właśnie dlatego wtedy, gdy dopiero planuje się rozpocząć swoją działalność, warto poświęcić czas na stworzenie biznesplanu. O czym trzeba pamiętać przy jego przygotowywaniu?

Biznesplan, jak sama nazwa wskazuje, jest rodzajem planu biznesu, w którym znajdują się pisemnie sprecyzowane cele firmy, zarówno te krótkoterminowe, jak i długoterminowe, informacje o oferowanych usługach czy produktach, analiza rynku u konkurencji, sposoby finansowania. Biznesplany najczęściej przygotowuje się dla firm, ale również start-up może przygotować taki dokument w celu prezentacji swoich założeń.

Bardzo często biznesplany przygotowywane są dla instytucji, na przykład w celu uzyskania dodatkowego finansowania. Biznesplany wymagane są między innymi w Urzędach Pracy, w Urzędach Gminy, w bankach.

Przy przygotowywaniu takiego dokumentu warto pamiętać o tym, aby znajdujące się w nim założenia były realne. Bazować należy na wiarygodnych danych, aby nie przeszacować swoich możliwości, co może też wzbudzić podejrzenia u osoby dokonującej oceny biznesplan. Oczywiście, nie można zapominać o tym, że biznesplan powinien być też przedstawiony w sposób atrakcyjny wizualnie, czytelny i jasny dla czytającego.

Właśnie dlatego wiele osób wybiera doradztwo biznesowe w celu przygotowania takich dokumentów, co nie tylko zwiększa szansę na uzyskanie różnych dofinansowań, ale również zmniejsza ryzyko dla prowadzonej działalności, ponieważ dobry plan pozwoli na łatwiejsze planowanie działań.

W celu uzyskania kompleksowej pomocy dotyczącej stworzenia biznesplanu można również skorzystać z usług doświadczonych w tej dziedzinie firm, na przykład Assay Consulting (Assay.pl). Jej specjalnością jest doradztwo biznesowe w szerokim tego słowa znaczeniu. Z jej wsparcia może korzystać zarówno firma, jak i start-up dopiero rozpoczynający swoją działalność. Więcej informacji dotyczących świadczonych przez firmę usług znaleźć na stronie internetowej Assay.pl.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.