7 produktów, który NIE WOLNO podawać papudze

Piotr Kowalczyk
27.06.2017

Papugi w swoim naturalnym środowisku doskonale wybierają te produkty żywnościowe, które są najlepsze dla ich organizmów. Jednak ptaki od urodzenia hodowane przez człowieka, nie mają tej umiejętności i pod względem jedzenia bezgranicznie ufają opiekunowi. Czasami jest to dla nich niebezpieczne, ponieważ właściciele regularnie popełniają te same błędy żywieniowe. Oto 7 produktów, których absolutnie nie wolno podawać papudze, ponieważ są dla niej bardzo szkodliwe.

  1. Sól – ta podstawowa dla człowieka przyprawa, nie jest dobrze przyswajana przez papuzi organizm i często pojawiają się problemy z jej wydalaniem. Dlatego papudze nie wolno podawać żadnych resztek z obiadu czy np. solonych orzeszków.
  2. Cukier buraczany – on także jest źle przyswajany przez papugi, dlatego we wszelkich przysmakach dla tych ptaków zastępuje się go cukrem gronowym.
  3. Produkty bogate w tłuszcz – tłuszcz jest jak najbardziej potrzebny papugom, ale w rozsądnych ilościach. Ptaki hodowane w domu mają bardzo ograniczoną ilość ruchu, dlatego powszechnym problemem wśród papug zaczyna być otyłość. Ta z kolei prowadzi do kolejnych schorzeń, głównie stawowych. Dlatego wybierając ziarno dla papugi, warto ograniczyć w nim ilość tłustych ziaren słonecznika.
  4. Awokado – papugi mogą, a nawet powinny jeść duże ilości owoców. Na liście produktów zakazanych znajduje się jednak awokado, czyli owoc zawierających duże ilości kwasów tłuszczowych, źle tolerowanych przez papuzią wątrobę. Oczywiście jednorazowe zjedzenie awokado nie wyrządzi ptakowi wielkiej krzywdy, ale regularne serwowanie papudze tego owocu jest proszeniem się o kłopoty.
  5. Sałata – choć jest bardzo zdrowa dla ludzkiego organizmu, to papudze raczej się nie przysłuży. Powód jest prosty. Sałata kumuluje w sobie bardzo duże ilości azotanów, które w żywym organizmie przekształcają się w toksyczne azotyny. Ich stężenie nie jest groźne dla człowieka, ale dla papugi jak najbardziej.
  6. Szpinak – mamy tutaj do czynienia z analogiczną sytuacją, jak w przypadku sałaty. W liściach szpinaku także znajduje się dużo azotanów i lepiej nie podawać tej rośliny swojej papudze.
  7. Prażone orzeszki – choć o wiele bardziej smakują papugom, to nie są dla nich zdrowe. Proces prażenia zmienia strukturę naturalnych tłuszczów zawartych w orzechach, przez co papuzi organizm ma problem z ich metabolizowaniem. Regularne jedzenie prażonych orzechów może więc doprowadzić ptaka do otyłości.

Jeśli chcesz być odpowiedzialnym właścicielem papugi i mieć pewność, że Twój pierzasty przyjaciel odżywia się zdrowo, wyklucz z jego diety wymienione produkty – choćby papuga bardzo się ich dopominała.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie