8 zasad prawidłowego żywienia papug

Piotr Kowalczyk
12.03.2016

Papugi wszystkich gatunków w naturalnym środowisku doskonale wiedzą, jak się odżywiać. Skąd ma to wiedzieć niedoświadczony właściciel? Wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem, a także obserwować swojego ptasiego przyjaciela. Pupil nie powie nam co prawda, na co ma akurat ochotę, ale istnieje kilka ważnych zasad prawidłowego żywienia papug. Wymieniamy 8 z nich.

  1. Nie dawaj papudze resztek ze swojego stołu – te ptaki mają to do siebie, że chętnie zjedzą praktycznie wszystko, co tylko poda im właściciel. Nie oznacza to jednak, że jest to dla nich zdrowe. Zrezygnuj więc z karmienia ptaka resztkami mięsa czy warzyw, z prostej przyczyny – przyprawiasz te produkty, a papuzi układ pokarmowy większości przypraw nie akceptuje.
  2. Najbezpieczniej jest postawić na dobre mieszanki ziaren – większość papug w naturalnym środowisku odżywia się właśnie ziarnami, w różnych stadiach rozwoju. Dlatego czasami warto podawać przyjacielowi np. ziarna namoczone, które świetnie imitują niedojrzałe zarodniki. Jeśli masz ochotę i czas, możesz przygotowywać mieszanki we własnym zakresie. Koniecznie umieść w nich proso, owies i len. Najwygodniej i najbezpieczniej jest jednak korzystać z gotowych mieszanek dostępnych w sklepach zoologicznych.
  3. Zero słodyczy! – to rozkoszny widok, gdy papuga zjada z Twojej ręki czekoladę, ale uwierz – jest to prosta droga do zniszczenia jej zdrowia, a nawet przyczynienia się do jej śmierci! Z tego samego powodu nie wpadnij na pomysł podania ptakowi alkoholu czy herbaty.
  4. Warzywa? Tak, ale nie wszystkie – papudze absolutnie nie należy podawać surowych ziemniaków. Możesz natomiast co jakiś czas podsunąć jej marchewkę czy brokuł. Najlepiej będzie, jeśli warzywa wcześniej drobno posiekasz lub zmiksujesz. Taki koktajl warzywny jest świetnym źródłem witamin.
  5. Jedzenie musi być ciepłe – żadna papuga nie lubi zimnych pokarmów, wyjętych prosto z lodówki. W dodatku takie chłodne pożywienie może ptakowi bardzo zaszkodzić. Przypomnij sobie, gdzie papugi żyją w swoim naturalnym środowisku – zawsze są to ciepłe kraje.
  6. Papuzia dieta musi być bogata w węglowodany i białko – papugi mają bardzo sprawny metabolizm i błyskawicznie spalają kalorie. Dlatego ich dieta musi być wysokokaloryczna, oczywiście w ramach rozsądku. Podawaj swojemu pupilowi gotowane mięso z kurczaka, ser, gotowane jaja. Nie zaszkodzą mu też orzechy.
  7. Nie zapomnij o owocach – papugi je uwielbiają, szczególnie te egzotyczne. Nie bój się więc podawać swojemu pupilowi winogron, bananów, mango, a nawet rodzimych śliwek. Unikaj tylko awokado, które może zaszkodzić papuziemu układowi pokarmowemu.
  8. Reaguj na zachcianki papugi – te ptaki w domowych warunkach bywają dość kapryśne żywieniowo. Dlatego staraj się nie zmuszać swojego przyjaciela do jedzenia konkretnej mieszanki ziaren, jeśli widzisz, że ptakowi ona nie smakuje. Usuwaj też wszelkie resztki z klatki, aby utrzymać w niej porządek i nie zachęcać papugi do podjadania.

Zasady prawidłowego żywienia udomowionych papug nie są szczególnie skomplikowane. Te ptaki mają bardzo bogaty gust kulinarny. Twoją rolą jest jednak nie tylko spełnianie zachcianek przyjaciela, ale przede wszystkim dbanie o jego dobrą kondycję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.