Amazonka żółtogardła czy żółtogłowa? Nie daj się naciągnąć!

Andrzej Winnicki
25.02.2019

Rosnące zainteresowanie papugami do towarzystwa spowodowało, że portale aukcyjne i ogłoszeniowe zostały dosłownie zalane ofertami sprzedaży tych ptaków. W większości ogłoszenia te nie pochodzą niestety od profesjonalnych hodowców, ale amatorów szybkiego zysku. Osoby niezbyt dobrze orientujące się w świecie papug mogą łatwo paść ofiarą naciągaczy i kupić papugę, której wcale nie chcieli. Przykładem mogą być notoryczne pomyłki w odróżnianiu amazonki żółtogardłej od żółtogłowej. Jak nie dać się naciągnąć?

Dlaczego wspominamy akurat o tych dwóch gatunkach?

Ponieważ amazonka żółtogardła należy do czołówki najpopularniejszych papug w naszym kraju. Jest bardzo poszukiwana, na co wpływ mają dwie kwestie:

  • Amazonka żółtogardła to doskonały towarzysz człowieka – ma spokojny charakter, nie jest dominująca, dobrze dogaduje się z dziećmi, a do tego pięknie wygląda;
  • Ten gatunek papug ma wybitne predyspozycje do naśladowania ludzkiej mowy i innych dźwięków (są to tzw. papugi gadające);

Efektem popularności tej amazonki jest oczywiście gwałtowny wzrost cen. Przeciętny nabywca, który chce tylko spełnić swoją zachciankę, nie jest w stanie zaakceptować faktu, że musiałby wyłożyć na pierzastego kolegę nawet kilka tysięcy złotych. I tutaj do akcji wkraczają naciągacze.

Bliźniaczo podobna do amazonki żółtogardłej jest amazonka żółtogłowa. Młode osobniki bardzo trudno jest od siebie odróżnić, a laik na pewno nie da sobie z tym rady bez odpowiedniego przygotowania. Naciągacze bezlitośnie to wykorzystują i „wciskają” klientom inny gatunek amazonki, zapewniając ich, że oto stają się nabywcami słynnej amazonki żółtogardłej, która będzie później tak „fajnie gadać”.

Niestety, ale amazonka żółtogłowa jest o wiele mniej utalentowana pod tym względem. Owszem, potrafi naśladować niektóre dźwięki, jednak daleko jej do gatunku żółtogardłowego. Nabywcy są wściekli, co często kończy się porzuceniem pupila.

Jak odróżnić oba gatunki papug?

Przede wszystkim trzeba kierować się kryterium ceny. Amazonka żółtogłowa zwykle jest dwukrotnie tańsza od żółtogardłej, co od razu powinno zapalić lampkę alarmową w głowie potencjalnego nabywcy.

Młode osobniki są do siebie podobne niczym dwie krople wody, ale istnieją między nimi pewne różnice. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na dziób, który u amazonki żółtogardłej jest jasny, a u żółtogłowej wpada w grafit.

Amazonka żółtogardła ma również znacznie więcej żółtego ubarwienia na głowie, które schodzi w okolice przedniego obszaru szyi. U amazonki żółtogłowej żółte ubarwienie występuje wyłącznie na części czołowej głowy i nigdy nie wychodzi na kark czy szyję. Nie daj się więc naciągnąć! 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie