Co zrobić, żeby chomik nie gryzł? 5 najważniejszych rad

Mariusz Siwko
27.06.2017

Chomik to małe zwierzę, które nie jest w stanie zrobić człowiekowi poważnej krzywdy. Mimo to jego ugryzienie jest bolesne, szczególnie dla dziecka, dlatego należy zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby nie dopuścić do takich sytuacji. Chomik gryzie ze strachu, ponieważ w naturze to on jest ofiarą. Co w takim razie zrobić, żeby chomik nie gryzł? Oto 5 najważniejszych rad.

  1. Daj chomikowi trochę czasu – gdy przynosisz zwierzę do domu, pozwól mu oswoić się z nową sytuacją. To może potrwać nawet 3-4 dni. Przez ten czas staraj się nie niepokoić pupila, nie wkładaj rąk do klatki, uzupełniaj tylko jedzenie i wodę. Absolutnie nie próbuj brać chomika do ręki, bo może się to skończyć ugryzieniem. Po tych kilku dniach możesz już spróbować nawiązać interakcję ze zwierzęciem, pamiętając o tym, by wcześniej dokładnie umyć ręce – chomik mógłby wyczuć zapach innego zwierzęcia.
  2. Nagradzaj – jeśli uda Ci się wziąć chomika do ręki i zwierzę Cię nie ugryzie, warto mu to wynagrodzić. Pozytywna nauka jest w przypadku zwierząt najskuteczniejsza. Zawsze miej pod ręką coś smacznego, np. chomicze chrupki. Pupil szybko się nauczy, że nie warto gryźć domowników.
  3. Nie panikuj – chomik Cię ugryzł? Spokojnie, przeżyjesz. W takiej sytuacji najgorsze jest wpadanie w panikę, krzyczenie lub nawet karcenie zwierzaka. Chomik Cię ugryzł, bo się przestraszył i trudno mieć o to do niego pretensje. Zachowaj spokój, wyjmij rękę z klatki i daj chomikowi chwilę dla siebie.
  4. Daj chomikowi wybór – szczególnie na początku znajomości nie warto zmuszać chomika do przesadnej wylewności. Inicjatywa powinna być po stronie zwierzęcia, dlatego jeśli chcesz się z nim pobawić, nie wyciągaj go na siłę z gniazda czy z domku, pozwól mu samemu przyjść do Ciebie. Wówczas będziesz mieć pewność, że chomik w pełni Cię akceptuje.
  5. Nie budź chomika – gdy widzisz, że zwierzę drzemie w klatce, daj mu święty spokój i nie pozwalaj np. dzieciom wyjmować chomika z gniazda. Niemal na pewno skończy się to ugryzieniem, ponieważ zwierzę poczuje się zagrożone i wystraszone. Pamiętaj: śpiącemu chomikowi się nie przeszkadza.

W opiece nad chomikiem najważniejsza jest cierpliwość i powstrzymywanie się od narzucania zwierzakowi swojej woli. Jeśli chomik będzie miał ochotę na zabawę, na pewno sam się o nią upomni. Robienie czegokolwiek wbrew pupilowi, może się skończyć właśnie ugryzieniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie