Czy papuga może zaatakować człowieka?

Marek Szydełko
19.12.2017

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest jednoznaczna: tak, papuga może zaatakować człowieka i nawet wyrządzić mu krzywdę. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim dużych gatunków, jak ara, które charakteryzują się bardzo twardymi dziobami. Trudno jednak uznać papugi za zwierzęta agresywne czy niebezpieczne. Stopień zagrożenia ze strony ptaka zależy wyłącznie od postępowania człowieka.

Papugi ręcznie wykarmione

Takie papugi praktycznie nigdy nie wykazują ani krzty agresji w stosunku do właściciela czy pozostałych członków rodziny. Ręcznie wykarmiony ptak od pisklęcia mocno zżywa się z ludźmi i traktuje ich, jako swoje stado. Trzeba by się naprawdę postarać, aby wyprowadzić taką papugę z równowagi i zmusić ją do ataku.

Pamiętaj

Pomimo tego zalecamy, aby nigdy nie zostawiać papugi sam na sam z małym dzieckiem, którego zachowania mogą być nieprzewidywalne. W pomieszczeniu zawsze powinien znajdować się ktoś dorosły, ewentualnie starsze dziecko, mające doświadczenie w obchodzeniu się z ptakami hodowlanymi.

Papugi z woliery

Najczęściej są to osobniki, które zostały wykarmione przez naturalnych rodziców, a następnie umieszczone w wolierze w celach hodowlanych. Takie ptaki nie są zżyte z człowiekiem i jedynie tolerują jego obecność, ale w bezpiecznej dla siebie odległości. Włożenie palca do woliery może się skończyć źle dla jego posiadacza. Papugi potrafią w takiej sytuacji zaatakować intruza, co z pewnością będzie bardzo bolesne.

Jest to kolejny powód, dla którego należy bardzo uważać na oferty sprzedaży papug żyjących w wolierach. Nie ma praktycznie możliwości, aby taki ptak nawiązał silną relację z człowiekiem, a już na pewno nie w takim stopniu, jak papuga ręcznie wykarmiona.

Nie prowokuj!

Papugi, jak wszystkie inne zwierzęta, mają instynkt samozachowawczy i zmuszone do obrony na pewno będą to robić. Człowiekowi może być trudno ocenić, czy jego zachowanie zostanie odebrane przez papugę, jako atak. Dlatego w kontaktach z ptakami hodowlanymi należy zachować daleko idący rozsądek.

Jest to szczególnie ważne na początku znajomości z papugą. Nie należy wówczas zmuszać jej do zabawy, zaburzać jej rytmu dobowego, uderzać w klatkę czy ciągnąć za pióra. Trzeba koniecznie uczulić dzieci, że takie zachowania mogą zostać źle odebrane przez ptaka, co może sprowokować agresywne zachowanie.

Papugi same w sobie nie są groźne, ale potrafią zrobić krzywdę znacznie większym od siebie osobnikom. Dlatego w kontaktach z nimi należy zachować zdrowy rozsądek i nigdy nie zmuszać ich do robienia tego, na co nie mają ochoty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie