Czy żółw może latem mieszkać w ogrodzie?

Maciej Piwowski
23.10.2023

Żółw lądowy to popularne zwierzątko domowe, które w większości przypadków mieszka w terrarium. Nie brakuje jednak właścicieli, którzy z myślą o komforcie i przyjemności swojego pupila, rozważa udostepnienie mu na lato przydomowego ogródka. Czy żółw rzeczywiście może mieszkać w ogrodzie? Na to pytanie odpowiadamy w naszym poradniku.

Ryzykowne rozwiązanie

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że żółw lądowy tylko sprawia wrażenie powolnego i niezainteresowanego tym, co się wokół niego dzieje. Gdy poczuje szansę na ucieczkę, to na pewno z niej skorzysta. Z tego powodu zostawianie żółwia samego w ogrodzie, nawet ogrodzonym, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dość szybko może się okazać, że pupil wybrał drogę wolności.

Uwaga na drapieżniki

Żółw lądowy, choć chroniony skorupą, nie jest całkowicie odporny na działania drapieżników. Może zostać poturbowany np. przez okoliczne koty, co w skrajnym przypadku skończy się poważnymi ranami i śmiercią zwierzęcia.

Wydzielony teren + powrót do terrarium na noc

Sam pomysł udostępnienia żółwiowi przydomowego ogródka jest całkiem niezły. W okresie letnim zwierzę może żerować na trawniku w środowisku zbliżonym do naturalnego. Pamiętaj natomiast, aby ograniczyć żółwiowi swobodę ruchów, wydzielając mu teren np. metalową siatką. Z omówionych wcześniej powodów konieczne jest również zabieranie żółwia na noc do domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie