Czym karmić kota?

Koty są doskonałymi myśliwymi. Te, które żyją na wolności bez większych problemów znajdują dla siebie pożywienie. Jednak w przypadku kotów domowych obowiązek dostarczenia pokarmu spoczywa na właścicielu. Wybór odpowiedniej karmy nie jest tak łatwy jak mogłoby się wydawać. Jeśli pragniemy by nasz kot był zdrowy i szczęśliwy należy wiedzieć, czym należy go karmić a czego należy unikać.

Pokarm domowy czy gotowy?

Samodzielne przygotowanie karmy dla kota jest zajęciem czasochłonnym. Ponadto, aby przygotować pełnowartościowy posiłek trzeba dysponować odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowego pokarmu. Decydując się na taką karmę należy jednak dużą uwagę zwrócić na jej skład. Dyskonty i markety wielobranżowe oferują różnego rodzaju pokarmy dla kotów, ale w większości przypadków są to produkty słabszej jakości. Szukając dobrej karmy najlepiej odwiedzić dobry sklep zoologiczny. W takim miejscu można zawsze poprosić o pomoc gdy mamy problem z wyborem.

Decydując się na posiadanie kota powinniśmy zrobić wszystko by był on szczęśliwy i zdrowy. Dlatego wybierając dla niego pożywienie nie powinniśmy się kierować tylko reklamami, które widzimy w telewizji oraz niską ceną, ale przede wszystkim jego potrzebami. Na rynku są dostępne produkty firm, którym naprawdę zależy na tym by ich karma była najwyższej jakości. Niestety są też firmy, które w dużo większym stopniu skupiają się na promowaniu swoich produktów w środkach masowego przekazu niż na ich jakości.

Na co należy zwrócić uwagę?

Mogłoby się wydawać, że każda karma jest taka sama. Jednak to tylko pozory. Przy wyborze należy zawsze zwracać uwagę na skład. Tania karma prawie na pewno nie zaspokoi potrzeb żywnościowych naszego zwierzęcia. Takie pożywienie zazwyczaj zawiera bardzo małą ilość wartościowych składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego czworonoga. Stosowanie takiej karmy w dłuższym okresie czasu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości oraz pojawienia się wielu groźnych chorób na przykład cukrzycy.

Szukając dobrej karmy dla kota najlepiej udać się do sprawdzonego sklepu zoologicznego. W takim miejscu mamy do wyboru ogromną ilość różnego rodzaju produktów. Można tam też skorzystać z pomocy specjalisty. Aby dokonać odpowiedniego wyboru zawsze należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na etykiecie. Na opakowaniu powinna znajdować się tabela zawierająca szczegółowe dane na temat substancji odżywczych znajdujących się w karmie.

Koty w naturalnych warunkach jedzą przede wszystkim mięso, które jest najważniejszym źródłem energii. Z tego powodu dobra karma dla kota musi zawierać powyżej trzydziestu procent białka zwierzęcego oraz dużą ilość kwasów nienasyconych (omega 3, omega 6). Ważne jest także by w karmie znajdowały się witaminy oraz węglowodany.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.