Dlaczego trzeba wypuszczać chomika z klatki?

Mariusz Siwko
07.11.2022

Chomik to bardzo popularne zwierzątko domowe, które uchodzi za wyjątkowo bezproblemowe, łatwe i tanie w utrzymaniu. Wielu właścicieli nie zdaje sobie natomiast sprawy z tego, że chomik nie może spędzić całego życia w klatce – nawet sporej. Trzeba go regularnie wypuszczać na wolność. Dlaczego? Oto najważniejsze argumenty.

Chomiki mają ogromną potrzebę ruchu

Każdy chomik, a w szczególności dżungarski i Roborowskiego, jest typem eksploratora. Chomiki to zwierzęta niezwykle aktywne, uwielbiające pozostawać w ruchu. Klatka nie pozwala im zaspokoić tej potrzeby, nawet jeśli wyposażymy ją w duży kołowrotek. Chcąc zapewnić chomikowi naprawdę dobre warunki życiowe, należy nawet codziennie wypuszczać go z klatki „na wolność”.

Nawiązanie relacji z właścicielami

Choć chomiki są z natury samotnikami i raczej nie mają potrzeby bliskiego kontaktu z innymi osobnikami (w tym z ludźmi), to jednak chcąc mieć pociechę ze zwierzątka warto regularnie wypuszczać je z klatki i się z nim bawić. Mogą to być proste zabawy, typu branie na ręce, pozwalanie na pobieganie po brzuchu właściciela, wchodzenie do kartonika, pokonywanie prowizorycznych tuneli etc.

Zaspokojenie ciekawości chomika

Chomiki to bardzo ciekawskie zwierzątka. Eksplorowanie środowiska, w którym żyją, jest warunkiem ich dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Jeśli chomik jest zamknięty w klatce i jego świat ogranicza się tylko do np. pół metra kwadratowego, to szybko zauważymy u niego oznaki problemów emocjonalnych. Chomik będzie osowiały, a wręcz może stać się agresywny w stosunku do właścicieli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie