Dlaczego warto kupić chomikowi piasek dla szynszyli?

Maciej Piwowski
06.12.2017

Odpowiedź na to niecodzienne pytanie jest bardzo prosta: ponieważ taki piasek umożliwia chomikowi idealne zadbanie o higienę. To jednak niejedyny powód. Piasek ma duże znaczenie w życiu każdego chomika, o czym właściciele często nie wiedzą i nieświadomie utrudniają swoim podopiecznym uzyskanie równowagi psychicznej. Brzmi to bardzo poważnie, dlatego przejdźmy do rzeczy i wytłumaczmy, dlaczego należy kupować chomikowi piasek dla szynszyli.

Świetny sposób na kąpiel

Chomiki są zwierzętami, które nie potrzebują żadnych zabiegów pielęgnacyjnych prowadzonych przez właściciela. Świetnie same radzą sobie z dbaniem o higienę, o ile mają do tego stworzone odpowiednie warunki.

W naturze chomiki myją się przy pomocy piasku. Jest to bardzo ważne, ponieważ gryzonie te mają gęste futra, które z czasem się przetłuszczają. Szorstki piasek znakomicie usuwa maź i działa jak swego rodzaju peeling. Dlatego chomiki tak chętnie przeciskają się wąskimi korytarzami lub zwyczajnie turlają się w piasku – jest to dla nich forma kąpieli.

Potrzeba kopania

Każdy chomik ma pierwotną potrzebę drążenia tuneli, zakopywania jedzenia i tworzenia kryjówek w ziemi. Nie zastąpi mu tego żaden kołowrotek czy jakakolwiek inna zabawka ze sklepu zoologicznego. Nawet klasyczne trociny nie są tak atrakcyjne, jak właśnie zwykły piasek.

Umożliwienie chomikowi kontaktu z piaskiem i zabawy w nim jest niezwykle ważne dla zdrowia psychicznego gryzonia. Zwierzak powinien móc spędzić przynajmniej kilka godzin tygodniowo w pojemniku z piaskiem, co zaspokoi jego potrzeby i przy okazji pozwoli mu dokładnie oczyścić futerko.

Dlaczego piasek dla szynszyli?

Z dwóch powodów:

 

  • Jest łatwo dostępny w każdym sklepie zoologicznym,
  • Jest bardzo drobny i czysty, dlatego nie ma ryzyka, że chomik się skaleczy czy zje coś, czego właściciel nie zauważył.

Rada

Nie zastępuj piasku dla szynszyli np. tym z dziecięcej piaskownicy. Ten drugi piasek może być zanieczyszczony lub emitować zapach, który jest nie do zaakceptowania przez chomika.

Kup kilka opakowań piasku dla szynszyli, wsyp go do plastikowego pojemnika i włóż do środka chomika. Zobaczysz, że zwierzak od razu zacznie poznawać swoje ulubione środowisko, kopać, drążyć i przy okazji się myć. To dla niego ogromna frajda, a dla Ciebie praktycznie żaden kłopot.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.